Portugalia. Premier Antonio Costa odchodzi ze stanowiska. W tle skandal korupcyjny

Świat
Portugalia. Premier Antonio Costa odchodzi ze stanowiska. W tle skandal korupcyjny
PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO
Premier Portugalii Antonio Costa podał się do dymisji w obliczu skandalu korupcyjnego w jego rządzie

Premier Portugalii Antonio Costa podał się we wtorek do dymisji. Wcześniej tego samego dnia służby przeszukały siedziby kilku ministerstw i biuro szefa rządu. To efekt śledztwa dotyczącego nadużyć i korupcji, wśród oskarżonych znaleźli się m.in. minister infrastruktury, szef sztabu premiera i prezes agencji ochrony środowiska.

We wtorek rano portugalska służby przeszukały siedziby kilku ministerstw i biuro premiera Portugalii Antonio Costy. Śledczy postawili w stan oskarżenia ministra infrastruktury Joao Galambę. Wystawili także nakaz aresztowania szefa sztabu premiera.


Jak podała agencja AFP, operacja miała związek z nadużywaniem funduszy, korupcją oraz handlem wpływami, których mieli się dopuścić politycy. Dodatkowo śledczy ogłosili, że prowadzą równoległe śledztwo celem ustalenia, czy premier Costa osobiście interweniował w celu przyspieszenia realizacji kontraktów.

Skandal w Portugalii. Premier podał się do dymisji

Wkrótce po interwencji służb premier spotkał się z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Następnie szef rządu zwołał konferencję prasową, w której trakcie ogłosił, że poda się do dymisji.

 

ZOBACZ: Niemcy: Rząd zaostrzy politykę migracyjną. "Historyczny moment"


- Obowiązki premiera są nie do pogodzenia z jakimikolwiek podejrzeniami co do mojej uczciwości. W tych okolicznościach przedstawiłem swoją rezygnację prezydentowi Republiki - powiedział Costa, cytowany przez agencję AFP.


Jak podała kancelaria prezydenta Portugalii, rezygnacja premiera została przyjęta. Następnie prezydent zwołał spotkanie partii reprezentowanych w parlamencie w celu zorganizowania przedterminowych wyborów.

Skandal korupcyjny w Portugalii. W tle koncesje na wydobycie litu

Dochodzenie obejmuje koncesje na wydobycie litu w północnej części kraju, a także projekt produkcji wodoru i centrum danych, które ma powstać w położonym około 100 kilometrów na południe od Lizbony miejscowości Sines. Służby wydały wobec burmistrza nakaz aresztowania.

 

ZOBACZ: Kraje NATO, w tym Polska, zawieszą traktat CFE. To odpowiedź na ruch Rosji


Lit jest dziś kluczowym surowcem, stosowanym m.in. przy produkcji baterii elektrycznych. Jak podaje agencja AFP, Portugalia posiada największe rezerwy litu w Europie i jest wiodącym producentem surowca na kontynencie. Obecna produkcja trafia jednak w całości do przemysłu ceramicznego i szklarskiego.


W bieżącym roku portugalski rząd przyznał koncesję na otwarcie dwóch nowych wyrobisk. Oba projekty spotkały się ze sprzeciwem części lokalnej społeczności i aktywistów ekologicznych. W związku ze skandalem w stan oskarżenia postawiony został również prezes zarządu Portugalskiej Agencji Ochrony Środowiska.

Kajetan Leśniak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie