Pogoda na 06.11.23: chwilowa stabilizacja w pogodzie. Polska znów będzie podzielona na dwie strefy

Polska
Pogoda na 06.11.23: chwilowa stabilizacja w pogodzie. Polska znów będzie podzielona na dwie strefy
flickr/mapy.meteo.pl
Pogoda podzieli Polskę na dwie strefy

Weekend minął pod znakiem istnego, meteorologicznego rollercoastera. W sobotę mogliśmy się cieszyć całkiem ładną aurą, a niedziela przyniosła już typowo jesienną, niezbyt przyjemną aurę. A jaka pogoda czeka nas w poniedziałek, 06.11.2023?

Jaka pogoda w poniedziałek 06.11.23 rano?

Już od wczesnych godzin porannych zaznaczy się podział kraju na dwie części: słoneczną oraz pochmurną i deszczową. Różne modele meteorologiczne przewidują nieco inne "granice" między tymi dwoma strefami, jednak spodziewamy się, że krótko po wschodzie słońca będzie ona wyglądała następująco:

 

Pogoda podzieli Polskę na dwie częścimapy.meteo.pl (UM, 4 km), oprac.
Pogoda podzieli Polskę na dwie części

 

Największe szanse na ładną, niemal bezchmurną aurę mają mieszkańcy:

 • południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego
 • Opolszczyzny
 • Górnego Śląska
 • Małopolski
 • Podkarpacia (zwłaszcza okolic Gorców, Beskidu Niskiego i Bieszczad)

Niebo nad pozostałymi regionami Polski zdominują gęste chmury piętra średniego i niskiego, spodziewamy się przelotnych opadów deszczu, które szczególnie dają się we znaki na Pomorzu, Warmii, Mazurach, w północnej części Mazowsza oraz na Podlasiu. Punktowo może popadać też w Wielkopolsce, jednak tam z godziny na godzinę szanse na rozpogodzenia będą rosnąć.


Będzie to dość chłodny poranek – słupki rtęci zatrzymają się między 6 a 8 stopniami powyżej zera. W Tatrach plus 2 kreski, a w wyższych partiach gór możliwe gruntowe przymrozki. Dlaczego w poniedziałek pogoda podzieli Polskę właśnie w ten sposób? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zaznajomić się z mapami prezentującymi rozkład ciśnienia nad kontynentem:

 

Pogoda podzieli Polskę na dwie częściWXCHARTS
Pogoda podzieli Polskę na dwie części

Na południowe krańce Polski oddziałuje potężny ośrodek wyżowy, który przemieszcza się nad Portugalię. Pozostałe części kraju pozostają pod wpływem niżów z północy kontynentu. Tłumaczy to też spore rozbieżności, jakie w dniu jutrzejszym będą wskazywać barometry:

 

Pogoda podzieli Polskę na dwie częściTwojaPogoda
Pogoda podzieli Polskę na dwie części


Tak dynamiczne warunki pogodowe nie pozostaną też bez wpływu na nasz biomet: na północ od linii, jaką wyznacza Gorzów Wielkopolski, Poznań, Łódź, Warszawa i Lublin, będzie on niekorzystny. W pozostałych częściach kraju obojętny lub korzystny.

Jaka pogoda w poniedziałek 06.11.23 w południe?

Temperatura w całej Polsce będzie wyrównana: od 9 do maksymalnie 12 kresek na plusie. Uwaga! Na Pomorzu we znaki może dać się wiatr – w porywach może dochodzić do 70-80 km/h. Szczegóły można sprawdzić na stronie IMGW.

 

Pogoda podzieli Polskę na dwie częściIMGW
Pogoda podzieli Polskę na dwie części


Podział Polski na część słoneczną i pochmurną wciąż będzie obowiązywał. Można mieć nadzieję, że w godzinach popołudniowych rozpogodzi się także w Wielkopolsce, na Kielecczyźnie, być może także na ziemi łódzkiej, jednak w północnej części kraju wciąż możliwe przelotne opady deszczu. 


Patrząc z perspektywy minionego weekendu, powinien to być w pogodzie całkiem spokojny dzień - zwłaszcza dla mieszkańców regionów podgórskich. Po raz pierwszy od dwóch dni IMGW nie wydała ostrzeżeń o porywistym wietrze dla tej części Polski. Po stronie ciekawostek trzeba odnotować, że wysoko w Tatrach, także w ciągu dnia, utrzymają się temperatury ujemne.

 

ZOBACZ: Powodzie we Włoszech i Chorwacji. "Morze wylało się na ulice miast"


Warto też w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że nawet niezbyt wysokie pasmo górskie, jakim są Karpaty, może bardzo mocno kształtować pogodę na kontynencie. W chwili, gdy w Polsce termometry nie pokażą więcej niż 12 stopni na plusie, we Wiedniu i w Bratysławie wskazania mogą przekroczyć nawet 15-16 kresek powyżej zera. 


Jeśli ciepłe masy powietrza z południa kontynentu zyskają przewagę nad niżami z północy, są pewne szanse na to, że w Polsce południowej (być może także centralnej) niebawem będziemy odnotowywać podobne wartości. Sytuacja wyklaruje się już na dniach, o czym oczywiście poinformujemy w kolejnych newsach.

Jaka pogoda w poniedziałek 06.11.23 wieczorem?

Praktycznie w całym kraju – poza Tatrami – temperatura będzie bardzo wyrównana. Spodziewamy się, że po zmroku termometry pokażą między 7 a 9 kresek na plusie.

 

Pogoda podzieli Polskę na dwie częściTwojaPogoda
Pogoda podzieli Polskę na dwie części


Strefa opadów powoli opuści nasz kraj, chociaż spodziewamy się, że podział na część wolną od zachmurzenia i tą, gdzie obłoki będą dominować, wciąż będzie obowiązywał. Piękne, rozgwieżdżone niebo będą mogli podziwiać mieszkańcy:

 • Dolnego Śląska (uwaga, późno w nocy możliwy wzrost zachmurzenia)
 • Opolszczyzny
 • Górnego Śląska
 • Małopolski
 • Podkarpacia
 • Wielkopolski (zwłaszcza zachodniej części województwa)
 • ziemi lubuskiej
 • ziemi łódzkiej i zachodniej części Mazowsza (tu chmury ustąpią dopiero po północy).

W tych regionach Polski warunki do obserwacji astronomicznych będą naprawdę dobre. Warto tutaj przypomnieć, że Jowisz, którego można podziwiać już przez zwykłą lornetkę, wschodzi krótko po zachodzie słońca – to charakterystyczna „gwiazda” świecąca nisko nad horyzontem na wschodzie. Nieco później w nocy łatwo można go odnaleźć w gwiazdozbiorze Barana. 

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie