NIK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o decyzję premiera Mateusza Morawieckiego

Polska
NIK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o decyzję premiera Mateusza Morawieckiego
Polsat News
NIK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o decyzję Mateusza Morawieckiego

Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o utworzeniu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w czasie pandemii COVID-19. Zdaniem kontrolerów wskutek zaniechania Skarb Państwa poniósł stratę w wysokości ponad 69 mln zł.

"Delegatura NIK w Katowicach złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów. Dokument dotyczy zaniechań oraz niegospodarności w trakcie pandemii COVID-19" - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli na platformie X (d. Twitter).

NIK składa zawiadomienie do prokuratury

Zdaniem NIK Mateusz Morawiecki nadużył władzy. Chodzi o art. 231 Kodeksu karnego, który dotyczy sytuacji, w której funkcjonariusz publiczny "przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków". Za spowodowanie "istotnej szkody" przy nieumyślnym działaniu przewiduje się grzywnę, karę ograniczenia wolności lub jej pozbawienia na okres do dwóch lat.

 

ZOBACZ: Andrzej Domański w "Graffiti": Środki na nasze obietnice są i będą

 

Kontrolerzy NIK uznali, że "w zakresie działań podczas pandemii COVID-19, nie zadbano o celowe i oszczędne wydatkowanie środków publicznych oraz rzetelne wykonywanie obowiązków organu administracji".

 

Zdaniem kontrolerów wskutek tego zaniechania Skarb Państwa poniósł stratę w wysokości 69 813 400 zł.

Powodem decyzja premiera w czasie pandemii

"Dnia 19 października 2020 roku premier wydał decyzję administracyjną w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w obiekcie PGE Stadion Narodowy w Warszawie. Nie uwzględnił jednak wyjaśnienia dotyczącego stanu faktycznego w zakresie rzeczywistego zapotrzebowania na konkretną liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19" - przekazała NIK.

 

Według Izby "podobne zaniechanie miało miejsce w przypadku złego oszacowania dostępności łóżek dla pacjentów z COVID-19 w już istniejących szpitalach na terenie Warszawy", a te - jak uznali kontrolerzy - "w zupełności i z odpowiednią rezerwą, wystarczyłyby na zabezpieczenie leczenia pacjentów z COVID-19".

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie