Indonezja: Śmiertelnie groźny składnik w syropie. Ponad 200 dzieci nie żyje

Technologie
Indonezja: Śmiertelnie groźny składnik w syropie. Ponad 200 dzieci nie żyje
Zdj. ilustracyjne, fot. Flickr/Marco Verch Professional Photographer/CC BY 2.0
W specyfiku, który miał pomagać, wykryto groźny glikol etylenowy

Szefa i trzech innych pracowników indonezyjskiej firmy produkującej syrop na kaszel skazano na karę więzienia i zapłacenie grzywny. Istnienie śmiertelnie groźnego składnika w składzie leku powiązano ze śmiercią ponad 200 dzieci. Prawnik przedsiębiorstwa zaprzecza, że dopuściło się ono zaniedbań, lecz sąd stwierdził wprost, że medykament wytwarzano świadomie.

Szefa i trójkę pracowników firmy Afi Farma skazano na dwa lata pozbawienia wolności i wymierzono im grzywnę w wysokości miliarda rupii indonezyjskich (ponad 260 tysięcy złotych).  Jak podało BBC, firmę oskarżono o produkcję syropów na kaszel zawierających nadmierne ilości substancji toksycznych.

 

ZOBACZ: Setki zgonów po zażyciu syropów. Amerykańska agencja ostrzega firmy


Spożycie leków przez dzieci doprowadziło do śmierci ponad 200 z nich. Jednakże prawnik wytwórni przekazał, że firma zaprzecza wszelkim zaniedbaniom i rozważa złożenie odwołania od wyroku.

Toksyczny składnik w syropach dla dzieci. Sąd: Skazani działali umyślnie

Prokuratorzy domagali się kary do dziewięciu lat więzienia dla głównego dyrektora i siedmiu lat dla pozostałych oskarżonych. W czasie śledztwa wyszło na jaw, że partie syropów zawierały od 96 proc. do 99 proc. glikolu etylenowego. Jest to składnik toksyczny, używany w farbach, długopisach czy w samochodowych płynach chłodzących.  
 

ZOBACZ: WHO ostrzega przed syropami na kaszel. Zmarło 66 dzieci


Oskarżyciele stwierdzili, że firma sama nie testowała składników syropu, a jedynie oparła się o zapewnienia i certyfikaty wydane przez swojego dostawcę.  
 
Chociaż prawnik firmy powiedział, że indonezyjski organ regulacyjny nie wymaga od producentów przeprowadzania rygorystycznych testów składników, to jednak Sąd Rejonowy w Kediri orzekł, że oskarżeni wytwarzali te leki umyślnie, wiedząc, że nie spełniają wymogów bezpieczeństwa.  

Karina Jaworska/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie