Setki zgonów po zażyciu syropów. Amerykańska agencja ostrzega firmy

Świat
Setki zgonów po zażyciu syropów. Amerykańska agencja ostrzega firmy
pixabay/Steffen Frank
Amerykańska agencja reaguje na śmierć setek osób

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) upomniała w tym roku co najmniej 28 firm. Według agencji Reutera powodem takiej reakcji był brak przedstawienia dowodów na przeprowadzenie wystarczających badań produktów. FDA podjęła działania, gdy setki osób zmarły w innych krajach z powodu zanieczyszczonych syropów na kaszel.

Z doniesień Reutera wynika, że wśród 28 upomnianych firm znajdują się zarówno producenci amerykańscy, jak i eksporterzy z Indii, Korei Południowej, Szwajcarii, Kanady i Egiptu. Agencja Żywności i Leków (FDA) wskazała, że przedsiębiorstwa nie były w stanie udowodnić rzetelnego przeprowadzenia testów swoich produktów pod kątem obecności toksyn: glikolu etylenowego (EG) oraz glikolu dietylenowego (DEG).

 

Na cenzurowanym znalazły się zarówno leki na biegunkę dla dzieci, jak i pasty do zębów oraz kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

USA: FDA reaguje na zatrucia. Ostrzega producentów

Amerykańska agencja grozi, że producenci muszą rozwiązać problemy z kontrolą jakości. W przypadku niezastosowania się do zaleceń, import ich produktów do Stanów Zjednoczonych może zostać całkowicie zablokowany. W niektórych firmach FDA od razy zadecydowała, że celnicy mogą zatrzymać ich produkty, bez podawania przyczyny.

 

ZOBACZ: WHO ostrzega przed syropami na kaszel. Zmarło 66 dzieci

 

- Podnieśli poprzeczkę. Starają się, by przemysł zrozumiał i rozpoznał możliwe zagrożenia - skomentował Peter Lindsay z firmy prawniczej Paul Hastings, specjalizujący się w analizie regulacji FDA. Zauważył, że teraz producenci zobowiązani są do sprawdzania również sprawdzania pojemników na leki, a nie tylko pobierania próbek substancji.

Zanieczyszczone syropy na kaszel. Setki zgonów

Syropy na kaszel produkowane w Indiach i Indonezji zostały powiązane ze śmiercią ponad 300 dzieci na całym świecie. Badania potwierdziły, że leki zawierały wysokie stężenie DEG i EG, doprowadzając u chorych do poważnego uszkodzenia nerek, a ostatecznie - śmierci.

 

ZOBACZ: Indonezja: Zakaz sprzedaży i zażywania syropów po śmierci 99 dzieci

 

Masowe zatrucia doprowadziły do wszczęcia śledztw, procesów sądowych i wzrostu kontroli regulacyjnej na całym świecie. Na początku września, niektórzy indyjscy producenci leków nie mogli udowodnić, że kupili składniki klasy farmaceutycznej lub przetestowali swoje leki na obecność toksyn.

 

Reuters przypomina, że śmierć ponad 100 osób, głównie dzieci, z powodu zatrucia DEG w 1930 r. w USA, doprowadziła do wprowadzenia przepisów znacznie zwiększających kompetencje Agencji.

Paweł Basiak / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie