Czy aspartam jest szkodliwy? Ma zostać uznany przez WHO za "potencjalnie rakotwórczy"

Technologie
Czy aspartam jest szkodliwy? Ma zostać uznany przez WHO za "potencjalnie rakotwórczy"
pxHere

Aspartam jest prawdopodobnie substancją rakotwórczą dla ludzi. Do takich wniosków miały zdaniem agencji Reuters dojść organizacje podległe WHO. Substancja ma zostać wpisana na listę potencjalnie niebezpiecznych już w lipcu.

W przyszłym miesiącu aspartam ma zostać uznany za potencjalny czynnik rakotwórczy przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), która działa w ramach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - podał Reuters.

Czy aspartam jest szkodliwy?

W orzeczeniu agencji badawczej ma być tylko informacja o "potencjalnym zagrożeniu" powodowania nowotworu. Nie podano jednak, jaka ilość słodzika może powodować tę chorobę.  

 

ZOBACZ: Prof. Rafał Matkowski ostrzega przed groźnym nowotworem: Jeden z największych zabójców Polaków

 

Takie zalecenia mają zostać wydane przez komitet ekspertów WHO ds. dodatków do żywności, znanego jako JECFA (Wspólny Komitet Ekspertów WHO i Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności). 

 

W związku z tym JECFA również dokonuje badań nad stosowaniem aspartamu. Według Reuters posiedzenie komitetu rozpoczęło się pod koniec czerwca, a swoje ustalenia ma ogłosić tego samego dnia, w którym IARC upubliczni swoją decyzję – 14 lipca.

W jakich produktach jest aspartam?

Aspartam jest to sztuczny środek słodzący. Stosowany jest w produktach spożywczych, zwłaszcza takich, jak napoje dietetyczne, czy gumy do żucia. Stosuje się go też jako zamiennik cukru do kawy i herbaty. Na produktach spożywczych oznaczany jest kodem E951

 

Ostatnio coraz częściej pojawia się również w produktach farmaceutycznych, np. w większości tabletek musujących. Jest też dostępny w formie tabletek, które można stosować zamiast cukru, pod kilkudziesięcioma nazwami handlowymi (m.in.: NutraSweet, Equal, Sugar Free, Canderel).

aas/wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie