GUS. Dane o inflacji. W październiku wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rok do roku

Polska
GUS. Dane o inflacji. W październiku wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rok do roku
Polsat News
Inflacja w październiku. GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rok do roku o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodano, analitycy oczekiwali wzrostu cen w październiku o 6,6 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm. Zaznaczono, że istotne są spadki w przypadku cen paliw.

Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rok do roku - wynika z szybkiego szacunku flash opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

 

W ujęciu miesiąc do miesiąca, ceny rosły o 0,2 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w październiku o 6,6 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Dane o inflacji za październik. Istotne spadki cen paliw 

GUS podał również, jak kształtowały się ceny w październiku w poszczególnych kategoriach.

 

Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały w październiku o 7,9 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc.

 

ZOBACZ: Drożyzna na Wszystkich Świętych. Ceny zniczy i kwiatów poszły w górę. Sprzedawcy rozkładają ręce

 

Nośniki energii zdrożały o 8,3 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm. Istotne spadki pojawiły się w przypadku cen paliw - w ujęciu rdr ich ceny były niższe o 14,4 proc., a w porównaniu z wrześniem spadły o 4,2 proc. 

mbl/ sgo / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie