Pamiętajcie o zmianie czasu! Za kilkadziesiąt godzin przestawiamy zegarki na czas zimowy!

Polska
Pamiętajcie o zmianie czasu! Za kilkadziesiąt godzin przestawiamy zegarki na czas zimowy!
Pixabay
29 października o godzinie 3:00 nad ranem cofamy zegarki o godzinę, co pozwala cieszyć się dodatkową godziną snu.

W niedzielę, 29 października 2023 roku Polacy przestawią wskazówki zegarów wstecz o godzinę. Kto zapoczątkował ten trend? Jakie korzyści i wady ma to rozwiązanie? Wreszcie, czy to prawda, że w tym roku będziemy przestawiać zegarki już po raz ostatni? Zobaczmy! 

Czym jest zmiana czasu na zimowy i skąd się wzięła?

Zwyczaj został zapoczątkowany podczas pierwszej wojny światowej przez władze Niemiec. Warto jednak wspomnieć o tym, że nasi zachodni sąsiedzi zainspirowali się pracami Benjamina Franklina oraz Brytyjczyka Williama Willett – ten drugi już w 1907 roku opublikował broszurę "O marnowaniu światła dziennego", w której wskazywał, że taka zmiana daje nawet 80 minut pracy więcej. 

 

Zmagające się z coraz trudniejszą sytuacją na froncie Niemcy dążyły do maksymalnego wykorzystania światła dziennego, by jak najbardziej zwiększyć wydajność fabryk, które od 1914 roku przestawione były na produkcję materiałów wykorzystywanych na froncie.

 

ZOBACZ: Ceny benzyny w górę. Analityk wskazał, kiedy pęknie granica 7 zł

 

Z biegiem czasu coraz więcej państw przekonało się do tego rozwiązania. W naszym kraju po raz pierwszy przestawialiśmy zegarki o godzinę wstecz w 1957 roku. Była to jednak zmiana czasowa, w dużej mierze podyktowana chęcią wykonania norm budowlanych. 

 

W ten sam sposób władze centralne postępowały w kolejnych latach, aż do 1964. Modyfikacja weszła do naszego kalendarza na stałe od 1977 roku – od tego czasu, rokrocznie mamy w Polsce czas letni i zimowy, co oznacza, że jest on z nami nieprzerwanie już od 46 lat!

Zmiana czasu na zimowy: więcej korzyści czy wad?

Rokrocznie, gdy na kalendarzach mamy ostatni weekend października (lub pod koniec marca, gdy przestawiamy się na czas letni), ożywa dyskusja o tym, czy taka zmiana także i dziś, w erze nowoczesnego przemysłu, który znacznie różni się od tego, jaki opisywał w swojej broszurze w 1907 roku William Willett, ma jeszcze sens. 

 

Entuzjaści tego rozwiązania wskazują na następujące zalety zmiany czasu na zimowy:

 

  1. Oszczędność energii: dzięki przestawieniu zegarów zużywamy mniej energii elektrycznej w godzinach wieczornych;
  2. Dodatkowa godzina snu: w dniu zmiany zyskujemy dodatkową godzinę snu, co jest korzystne dla naszego samopoczucia i regeneracji organizmu;
  3. Więcej światła w porannej części dnia: zmiana czasu pozwala na korzystanie ze światła słonecznego w godzinach, kiedy wielu ludzi wstaje i rozpoczyna swój dzień.


Sceptycy tego rozwiązania, którzy od kilku lat zyskują w dyskusji publicznej znaczącą przewagę, twierdzą, że wad jest o wiele więcej. Te najczęściej powtarzane to:

  1. Zakłócenie rytmu biologicznego: zmiana czasu może powodować zaburzenia snu i nadmierne zmęczenie;
  2. Problemy w komunikacji międzynarodowej: przejście na czas zimowy może powodować nieporozumienia podczas ustalania terminów spotkań w różnych strefach czasowych;
  3. Bezpieczeństwo ruchu drogowego: zwłaszcza w pierwszych dniach po zmianie czasu, zwiększa się ryzyko wypadków drogowych z powodu niedostosowania się kierowców do nowych warunków świetlnych.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy w Polsce?

W Polsce tak samo, jak w większości krajów Europy, zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. W 2023 roku oznacza to datę 29 października. O godzinie 3:00 nad ranem cofamy zegarki o godzinę, co pozwala cieszyć się dodatkową godziną snu.

 

ZOBACZ: Tatry. Śmiertelny wypadek pod Giewontem. Mężczyzna spadł w trudno dostępną przepaść

 

W praktyce, jeśli ktoś kładzie się spać np. o 22:00, i budzi się o 7:00, tego dnia będzie miał godzinę więcej na odpoczynek. Choć dla wielu jest to powód do radości, warto pamiętać, że przestawienie zegarów to także sygnał, że dni stają się krótsze, a noce dłuższe, co jest charakterystyczne dla zbliżającej się zimy.

Czy w 2023 roku zmieniamy czas po raz ostatni?

Sporo wskazuje na to, że jeszcze przez kilka lat prawo w Polsce nie będzie w tym aspekcie zmieniane. Wynika to z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i o wprowadzeniu i odwołaniu czasu środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. 

 

Na mocy przegłosowanych przez Sejm przepisów, zmiana została zablokowana. W praktyce oznacza to, że zegarki przestawiać będziemy przestawiać jeszcze co najmniej przez kilka lat, do 2026 roku.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie