Burza Babet szaleje w Europie. Wielomilionowe straty w Niemczech
Ewakuacja kilku tysięcy mieszkańców, zniszczone łodzie i infrastruktura portowa, zalane budynki i śmierć jednej osoby - to tragiczny bilans burzy Babet, która w weekend uderzyła w północne Niemcy. Lokalne służby szacują, że naprawa wielomilionowych szkód zajmie kilka tygodni. Wcześniej burza i powodzie zabiły trzy osoby w Wielkiej Brytanii.
W nocy z piątku na sobotę w najbardziej wysuniętym na północ kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn ewakuowano około dwa tysiące osób. Powodem była nadciągająca w stronę Niemiec i Danii silna fala sztormowa burzy Babet, która wdarła się w głąb wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wcześniej w piątek zginęła 33-letnia mieszkanka niemieckiej wyspy Fehmarn - w jej samochód uderzyło powalone przez silny wiatr drzewo - podaje serwis NDR.
W niedzielę, po tym jak naniesiona przez sztorm woda opadła, służby w Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgii-Pomorzu Przednim zabrały się za podsumowanie strat. W trakcie uderzenia burzy przewróciło się wiele drzew, pękały groble, a dziesiątki łodzi rekreacyjnych zatonęło lub zostało wyrzuconych na brzeg. Uszkodzeniu uległy też wydmy i inne nadmorskie fortyfikacje, a woda wdarła się na ulice przybrzeżnych miast i zalała piwnice.
Straż pożarna kraju Szlezwik-Holsztyn naliczyła ponad 1000 interwencji.
Wielomilionowe straty. Burza Babet uderzyła w północne Niemcy
Według rzeczniczki Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH) w Rostocku, w portowym Flensburgu około północy poziom wody wzrósł do 227 centymetrów powyżej normy. - Ostatni raz taka powódź była tam w 1904 roku - powiedziała Ines Perlet-Markus, w tamtym czasie poziom wód podniósł się o 223 centymetry ponad średnią.
Policja we Flensburgu poinformowała, że zarówno mostek dla statków, nabrzeże portowe pozostają zamknięte dla ruchu samochodów i są dostępne jedynie dla służb - informuje NDR. Szef służb ratunkowych w ministerstwie spraw wewnętrznych Szlezwiku-Holsztyna, Ralf Kirchhoff przekazał, że szkody wyrządzone przez żywioł mogą być liczone w setkach milionów euro.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim burza Babet również wywołała liczne szkody, nie są jednak tak dotkliwe.
- W porównaniu ze Szlezwikiem-Holsztynem i południową Danią, Meklemburgia-Pomorze Przednie miała szczęście ze względu na kierunek wiatru - stwierdził minister odpowiedzialny za ochronę wybrzeża Till Backhaus (SPD).
Burza Babet. Trzy ofiary śmiertelne w Wielkiej Brytanii
W Danii na skutek burzy ucierpiała południowa część Półwyspu Jutlandzkiego. W mieście Haderslev i okolicznych miejscowościach doszło do podtopień, a woda uszkodziła biegnące przybrzeżne drogi.
Wcześniej Babet przeszła przez Wyspy Brytyjskie - wywołała ogromne uszkodzenia we wschodniej Szkocji, zginęły trzy osoby: 57-latek, którego samochód uderzył w drzewo, 60-letni mężczyźni i 67-letnia kobieta, którzy wpadli do wezbranej wody.
Po tym jak w piątek poziom wód w szkockim hrabstwie Angus podniósł się o prawie cztery i pół metra, setki osób musiało opuścić swoje domy i przenieść się do ośrodków tymczasowych. W Szkocji zawaliły się drogi i mosty, a ponad 10 tysięcy gospodarstw domowych w Anglii i prawie trzy tysiące w Szkocji pozbawionych było prądu.
W piątek lotnisko Leeds/Bradford zostało czasowo zamknięte po tym, jak samolot wypadł z pasa startowego podczas burzy.
Czytaj więcej