Alerty przed silnym wiatrem. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Polska Aleksandra Boryń / Polsat News
Alerty przed silnym wiatrem. Możliwe przerwy w dostawie prądu
HUBERT BIERNDGARSKI/REPORT, IMGW
Silny wiatr w kilku województwach. Są alerty pogodowe

60, 80, a nawet z prędkością 160 km/h może pędzić wiatr w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Alerty IMGW oraz RCB dotyczą kilku regionów naszego kraju - na północy i południu. Ich mieszkańcy otrzymali ostrzeżenia, że niewykluczone są przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej. Zaapelowano też do nich, by zabezpieczyli rzeczy trzymane np. na balkonach.

Pogoda w najbliższych dniach nie będzie rozpieszczać. W piątek mogą pojawić się opady deszczu, a mieszkańcy północnej części Polski mogą spodziewać się również deszczu ze śniegiem i śniegu

 

Wiatr będzie umiarkowany, ale miejscami może powiać silniej. Na północy kraju porywy mogą osiągnąć prędkość do 75 km/h, nad Zatoką Gdańską i na południu Podkarpacia - 85 km/h, a w Kotlinie Kłodzkiej do 60 km/h. Z kolei w Tatrach wiatr może pędzić z prędkością nawet 160 km/h.

Silny wiatr w części Polski. Są alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia

W związku z tym IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla północnej części woj. pomorskiego. Ostrzeżenie dotyczy powiatów gdańskiego, kartuskiego, lęborskiego, nowodworskiego i wejherowskiego. Obowiązuje od godz. 10 w piątek do godz. 12 w sobotę. Z kolei alert dla powiatu słupskiego i Słupska obowiązuje od godz. 10 w piątek do godz. 6 rano w sobotę.

 

ZOBACZ: USA: Kawa odporna na "zmiany w powietrzu" w samolotach. Ma smakować lepiej

 

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla powiatu puckiego, Gdańska, Gdyni oraz Sopotu. Silne wiatry są prognozowane także na południu Polski, dlatego powiaty: cieszyński, żywiecki, bielski, wadowicki, suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki, jasielski, krośnieński, sanocki, leski oraz bieszczadzki także otrzymały ostrzeżenia drugiego stopnia.

RCB wysłało ostrzeżenia. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Alerty zostały także wysłane do obywateli przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS o treści "Uwaga! Dziś i w nocy (20/21.10) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr." otrzymali mieszkańcy woj. śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

 

Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń?

Alerty pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewidywane warunki pogodowe mogą sprzyjać wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, a te z kolei mogą doprowadzić do strat materialnych oraz stanowić zagrożenie zdrowia i życia.

 

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia są wydawane wtedy, gdy prognozy przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Drugi stopień zagrożenia przewiduje także "zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu", dlatego zaleca się dużą ostrożność i śledzenie komunikatów oraz zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie