Jarosław Kaczyński kontra Roman Giertych. Prezes PiS zdeklasował rywali

Polska
Jarosław Kaczyński kontra Roman Giertych. Prezes PiS zdeklasował rywali
PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński zdobył najlepszy wynik w Świętokrzyskiem

Jarosław Kaczyński po raz pierwszy od 1989 roku startował do parlamentu z innego miasta niż Warszawa. Wiele wskazuje na to, że prezes PiS nie będzie żałował decyzji o przenosinach do Kielc. Uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów. Sam zebrał więcej głosów niż cała lista Koalicji Obywatelskiej. W pokonanym polu zostawił Romana Giertycha.

- Żebyś nie czuł się samotny, wystawię na naszej liście w świętokrzyskim twojego wicepremiera Romana Giertycha, na ostatnim miejscu - mówił Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Sopotu pod koniec sierpnia. Decyzja o zaproszeniu byłego ministra edukacji na listę spotkała się z falą komentarzy. 

 

ZOBACZ: Janusz Korwin-Mikke tłumaczy wynik Konfederacji. "Jak się ukrywa mnie i Grzegorza Brauna"

 

- Odczuwacie dyskomfort z powodu ostatniego miejsca na listach dla Romana Giertycha? No to wam powiem, że ja też odczuwam. Ale większy dyskomfort odczuwa Kaczyński. No to, ludzie, rachunek jest prosty - tłumaczył lider PO kilka dni później podczas Campusu Polska Przyszłości.

Wybory 2023. Kaczyński kontra Giertych

Jarosław Kaczyński był liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim. Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu głosów ze 100 proc. obwodów prezes PiS osiągnął tam najlepszy wynik - 177 228 głosów. Anna Krupa, druga najlepsza kandydatka PiS, uzyskała 39 854 głosów.

 

ZOBACZ: Wybory parlamentarne. Śpiewy w kolejkach do lokali wyborczych za granicą

 

Kaczyński zdobył ponad połowę wszystkich głosów oddanych na PiS. Ponadto sam zebrał więcej głosów niż cała lista Koalicji Obywatelskiej. 

 

Roman Giertych, który startował z ostatniego, 32. miejsca zdobył 23 622 głosów. Był to drugi najlepszy wynik wśród kandydatów KO. Najlepszy rezultat uzyskała Marzena Okła-Drewnowicz - 64 990 głosów. 

 

Cała lista Koalicji Obywatelskiej zdobyła ponad 137 tys. głosów, czyli mniej niż oddano na Jarosława Kaczyńskiego. 

Wybory 2023. Czy Roman Giertych zostanie posłem? 

Według wstępnych prognoz Prawo i Sprawiedliwość wywalczy w tym okręgu osiem mandatów. Koalicja Obywatelska może liczyć na trzy mandaty. Oznacza to, że Roman Giertych po 15 latach może powrócić do sejmowych ław. 

 

ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie