Wołodymyr Zełenski w Brukseli. Ukraina otrzyma kolejne F-16

Świat
Wołodymyr Zełenski w Brukseli. Ukraina otrzyma kolejne F-16
PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg w siedzibie NATO

- Nadchodząca zima będzie wyzwaniem dla Ukrainy - powiedział Wołodymyr Zełenski tuż przed spotkaniem ministrów obrony NATO. Krótko przed oświadczeniem ukraińskiego prezydenta szefowa belgijskiego MON poinformowała o przekazaniu myśliwców F-16.

Wołodymyra Zełenskiego w siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego powitał szef NATO. - Wasza walka jest naszą walką, wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem, wasze wartości są naszymi wartościami - powiedział Jens Stoltenberg zapewniając Kijów, że stolice państw członkowskich będą stać przy walczących Ukraińcach. 

 

Wypowiedź Stoltenberga zbiegła się z wypowiedzią szefowej belgijskiego MON. Ludivine Dedonder przekazała w wywiadzie dla radia Bel RTL, że w ciągu dwóch lat kraj zamierza przekazać Ukrainie samoloty F-16. Kijów wielokrotnie podkreślał, że amerykańskie maszyny muszą trafić na front jak najszybciej. 

 

- Obrona powietrzna ma kluczowe znaczenie dla ochrony miast, gospodarki oraz infrastruktury krytycznej Ukrainy - podkreślał w Brukseli szef NATO, następnie przekazał głos ukraińskiemu prezydentowi. 

 

Wołodymyr Zełenski na wstępie zaznaczył, że nadchodzące tygodnie oraz miesiące zimowe będą dużym wyzwaniem dla kraju broniącego się przed rosyjską agresją. 

Zełenski w Brukseli: Przekażcie nam rosyjskie aktywa

- Jesteśmy krajem toczącym wojnę, dlatego doskonale rozumiemy sytuację, w jakiej znalazł się Izrael. Najważniejsze w pierwszych dniach wojny była dla nas świadomość, że nie jesteśmy osamotnieni - powiedział Zełenski, który apelował do zachodnich przywódców o - w miarę możliwości - udanie się do Izraela i wsparcie jego mieszkańców. 

 

Podczas krótkiej rundy pytań od prasy ukraiński prezydent wezwał do zachodnich przywódców do odmrożenia rosyjskich aktywów celem finansowania projektów w Ukrainie. 

 

ZOBACZ: Dom Wołodymyra Zełenskiego wystawiony na sprzedaż. Wcześniej został znacjonalizowany

 

- Musimy myśleć, jak żyć w czasach wojny, potrzebna jest zmiana. A już na świecie słychać głosy, że "nie mamy pieniędzy na pomoc w odbudowie Ukrainy". Odpowiedź jest bardzo krótka: macie aktywa rosyjskie. Zniszczyli nasz kraj, więc wykorzystajmy ich pieniądze. Znajdźmy rozwiązanie na to, jak sięgnąć po te pieniądze i wydajmy je na odbudowę Ukrainy - powiedział Wołodymyr Zełenski.

 

Piotr Białczyk / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie