Skandal w Holandii. Politycy komentują atak na piłkarzy Legii Warszawa

Polska
Skandal w Holandii. Politycy komentują atak na piłkarzy Legii Warszawa
PAP/EPA/Michel van Bergen
Holenderska policja przed stadionem Az Alkmaar

Patryk Jaki wnioskuje o debatę w Parlamencie Europejskim, politycy Konfederacji i Trzeciej Drogi domagają się wyjaśnień, a Janusz Kowalski zarzuca Holandii łamanie praworządności i praw człowieka. Nie milkną echa po ataku na piłkarzy Legii Warszawa w holenderskim Az Alkmaar.

Po zakończeniu wyjazdowego meczu Legii Warszawa z Az Alkmaar doszło do skandalicznych scen. Ochrona i policja zablokowała możliwość opuszczenia stadionu stołecznej drużynie. Doszło do ataku, przepychanek oraz naruszenia nietykalności cielesnej prezesa klubu Dariusza Mioduskiego. Dwóch piłkarzy stołecznej drużyny trafiło do aresztu.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki reaguje na skandal po meczu Legii Warszawa. "Poleciłem MSZ pilne działania"

 

Obecni na miejscu kibice i dziennikarze informują o agresywnym zachowaniu ochrony. Potwierdzają to również filmiki opublikowane w mediach społecznościowych. Do sprawy odnieśli się zarówno politycy obozu rządzącego, jak i partii opozycyjnych. 

Atak na piłkarzy Legii Warszawa. "Przekroczenie uprawnień"

- Nagranie z napaści na piłkarzy wskazuje na możliwość popełnienia co najmniej kilku przestępstw. Jednym z nich jest przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy holenderskich. Drugie to naruszenie nietykalności cielesnej. Dziennikarze informują również o niepokojących sytuacjach przed rozpoczęciem meczu. Polscy kibice byli niewpuszczani w pewne miejsca tylko dlatego, że są polskimi obywatelami. Będziemy wnioskować do prokuratury o analizę sytuacji pod kątem dyskryminacji ze względu na narodowość. Jeśli w Alkmaar były osoby, które były świadkami takich zdarzeń, zachęcamy ich do kontaktu z organami ścigania - przekazał podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

 

Michał Kobosko z Polski2050 Szymona Hołowni podkreślił, że sprawa "wymaga dokładnego wyjaśnienia".

 

 

Polityk Konfederacji domaga się skutecznych działań ze strony polskich władz.

 

 

Patryk Jaki z Solidarnej Polski zadeklarował złożenie wniosku do Parlamentu Europejskiego. Chce, by w PE przeprowadzono debatę o naruszeniu praworządności przez Holandię.

 

 

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do odpowiedzi UEFA.

 

 

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zarzucił Holandii i politykowi z tego kraju Fransowi Timmermansowi łamanie praworządności, a policji praw człowieka 

 

 

 

Bartosz Treder / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie