Ile zarabia rolnik? Dane GUS zaskakują!

Agro
Ile zarabia rolnik? Dane GUS zaskakują!
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Zarobki rolników

Nie brakuje osób, którym mogłoby się wydawać, że z jednego hektara rolnik jest w stanie wygospodarować nawet i kilkanaście tysięcy złotych. Z drugiej strony nie zabraknie też sceptyków, którzy stwierdzą, że 3 tys. PLN to absolutnie górna granica. Jak jest naprawdę? Z pomocą przychodzi Główny Urząd Statystyczny i dopiero co zaprezentowane dane!

Dlaczego obliczenie rentowności rolników w Polsce to tak duże wyzwanie?

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jednym z głównych problemów, który niejako blokuje dostęp do miarodajnych, precyzyjnych informacji o przychodach z jednego hektara jest to, że zdecydowana większość farmerów nie prowadzi rachunkowości. Grupa rolników działających w systemie FADN jest raczej niewielka. 


Prowadzi to do sytuacji, kiedy każda duża izba rolnicza samodzielnie gromadzi, a następnie publikuje dane, jednak nie powstają one z użyciem dokładnie takiego samego klucza. W tym roku z pomocą przyszli eksperci z GUS-u. Ile ich zdaniem zarabia polski rolnik?

 

ZOBACZ: Inspekcja Jakości Handlowej ruszyła z kontrolami. Posypały się mandaty!

 

Szacuje się, że kwota z jednego hektara jest zbliżona do 5,5 tysiąca złotych. Z tą prognozą nie zgadza się spora część rolników. Przede wszystkim, w wątpliwość poddawany jest… czas publikacji tych informacji. 


Dane za 2022 rok podawane są we wrześniu 2023, a przecież w ciągu ostatnich 12 miesięcy sytuacja ekonomiczna rolników uległa diametralnym zmianom. Musieli mierzyć się oni z takimi wyzwaniami, jak:

  • rosnące ceny energii,
  • niedobory na rynku nawozów sztucznych,
  • wysoka inflacja,
  • import wybranych zbóż z Ukrainy.

Eksperci WIR zwracają też uwagę na to, że optymistyczne dane udostępnione przez GUS powinny zostać skorygowane ze względu na spadające dochody w produkcji mlecznej czy hodowli trzody.

Czy różnica między zyskami z 2022 a 2023 roku może być aż tak duża?

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że tak. Rolnictwo to bardzo wrażliwa składowa gospodarki, która na dodatek jest mocno powiązana z rynkiem europejskim, a pośrednio także i światowym. Wystarczy prześledzić archiwalne notowania na MATIF czy niemieckich platformach, by samodzielnie oszacować realny spadek dochodów rolnych w ciągu ostatnich 365 dni. Dane GUS niosą ze sobą jeszcze jedno zagrożenie. 


Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę na to, że tak wysoki dochód z hektara za zeszły rok będzie eliminował wielu rolników (oraz członków ich rodzin) z pomocy socjalnej, na przykład ze stypendiów dla studentów, co dodatkowo może nadszarpnąć domowe budżety.

 

ZOBACZ: Przejąłeś gospodarstwo po 1 lutego 2023? Zobacz, kiedy możesz złożyć wniosek o zwrot akcyzy!

 

W związku z tym Zarząd WIR wydał apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju i Wsi, w którym prosi o stworzenie zupełnie nowego systemu obliczania dochodu. Rolnicy domagają się, by algorytm dawał nieco szersze możliwości korygowania kosztów w krótkiej perspektywie czasowej oraz by lepiej odzwierciedlał aktualną sytuację ekonomiczną, a więc i realia, z którymi ci muszą się mierzyć.

 

W tej chwili nie pojawiły się jeszcze informacje o tym, czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przychyli się do wniosku. Do sprawy z pewnością będziemy wracać.

 

Opracowanie własne, na podstawie danych WIR

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie