Przejąłeś gospodarstwo po 1 lutego 2023? Zobacz, kiedy możesz złożyć wniosek o zwrot akcyzy!

Agro
Przejąłeś gospodarstwo po 1 lutego 2023? Zobacz, kiedy możesz złożyć wniosek o zwrot akcyzy!
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Zwrot akcyzy

31 sierpnia 2023 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych przedłożyła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapytanie w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej dla producentów, którzy przejęli gospodarstwa po 1 lutego 2023 r. Ministerstwo zdążyło już odpowiedzieć i wyjaśnić tę kwestię.

Komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego?

Artykuł 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. reguluje, których rolników obejmuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zgodnie z literą prawa przysługuje on producentom rolnym, osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

 

ZOBACZ: Dzięki nowym przepisom rolnicy mniej zapłacą za prąd

 

W piśmie z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi możemy przeczytać też, że jeśli producent otrzyma część zwrotu podatku akcyzowego, a następnie w I terminie danego roku wydzierżawi (lub dokonana zbycia) części użytków rolnych, to kwota niewykorzystanego przez niego w I terminie rocznego limitu zwrotu podatku akcyzowego określonego w art. 4 ust. 2 ww. ustawy, będzie przysługiwać mu w II terminie składania wniosków.

 

Aby ją otrzymać, konieczne będzie dostarczenie faktur lub ich kopii jednej ze stron, tj.:

  • dzierżawcy (lub nabywcy) tychże użytków rolnych w wysokości niewykorzystanego rocznego limitu zwrotu podatku przez wydzierżawiającego (lub zbywcę) w I terminie – w przypadku, gdy ustalony roczny limit zwrotu podatku akcyzowego w II terminie dla wydzierżawiającego (lub zbywcy) jest niższy od otrzymanej kwoty zwrotu w I terminie;
  • wydzierżawiającego (lub zbywcy) tychże użytków, w kwocie wynikającej z różnicy ustalonego w II terminie składania wniosku rocznego limitu zwrotu podatku akcyzowego i otrzymanej kwoty zwrotu podatku akcyzowego w I terminie oraz dzierżawcy (lub nabywcy) w wysokości rocznego limitu zwrotu podatku akcyzowego ustalonego w odniesieniu do powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy – w przypadku, gdy ustalony roczny limit zwrotu podatku akcyzowego w II terminie dla wydzierżawiającego (lub zbywcy) jest wyższy od kwoty otrzymanego zwrotu podatku w I terminie składania wniosków.

Co powinien zrobić rolnik, aby otrzymać zwrot?

Farmer, który składa wniosek o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, w momencie wysyłania dokumentów musi m.in. być posiadaczem gospodarstwa rolnego i użytków rolnych, które wykazał we wniosku.

 

Muszą one zostać oznaczone w ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 lutego jako użytki rolne. Jeśli dojdzie do powiększenia gospodarstwa rolnego, to rolnik składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego może ubiegać się o zwrot w odniesieniu do nabytych lub wydzierżawionych gruntów w części niewykorzystanego na te grunty rocznego limitu zwrotu przez poprzedniego posiadacza.

 

ZOBACZ: Kontrowersyjny preparat z zezwoleniem na kolejne 10 lat? Trwają prace KE

 

W pewnym uproszczeniu oznacza to, że wnioskodawca nie musi być właścicielem czy też posiadaczem (współposiadaczem) użytków rolnych w dniu 1 lutego. Mógł on bowiem nabyć gospodarstwo w terminie późniejszym i nadal będzie uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku w sierpniu tego samego roku.

 

Istotne jest, aby w dniu składania wniosku, wnioskodawca był posiadaczem gospodarstwa rolnego i aby wykazane we wniosku użytki rolne były wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne w dniu 1 lutego tego samego roku.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie