Duża zmiana na horyzoncie! Wchodzi w życie "reforma przestrzenna"

Agro
Duża zmiana na horyzoncie! Wchodzi w życie "reforma przestrzenna"
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wejściu w życie znowelizowanych przepisów dotyczących ładu przestrzennego. Od dziś urzędnicy muszą uchwalać tzw. ogólny plan gminy w randze prawa miejscowego. Czy rolnicy mają się czego obawiać?

Co musisz wiedzieć o GPO (gminnym planie ogólnym)?

Każdy samorząd w Polsce będzie musiał uchwalić go do 2026 roku, co oznacza, że zmiany nie wejdą w życie z dnia na dzień. Samorządy zyskają nieco czasu, który będzie można wykorzystać np. na przeprowadzenie konsultacji społecznych. 


Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, nie ukrywa, że głównym celem nowelizacji było uproszczenie oraz przyspieszenie procesów związanych z pozyskiwaniem gruntów pod inwestycje komercyjne, np. budownictwo mieszkaniowe.

W jaki sposób GPO wpłynie na rolników?

Jedną z ważniejszych zmian będzie stworzenie tzw. maksymalnego zasięgu obszaru analizowanego – ten ma wynosić 200 metrów. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ w ten sposób gminy będą mogły chronić rolników. Można to zobrazować na prostym przykładzie.


Jeśli nieopodal gruntów rolnych miałby powstać duży zakład produkcyjny, który budziłby np. obawy farmerów dotyczące emisji szkodliwych pyłów, które mogłyby osadzać się na uprawach, to samorząd będzie mógł szybko zmienić plan ogólny gminy w taki sposób, by firma znalazła się w bezpiecznej odległości od upraw.

 

ZOBACZ: Dzięki nowym przepisom rolnicy mniej zapłacą za prąd

 

Analogicznie, jeśli rolnik będzie chciał sprzedać ziemię lub ją odrolnić i przekształcić np. w działki budowlane czy rekreacyjne, to cały proces powinien być o wiele prostszy i szybszy, niż ma to miejsce obecnie. Słowem – dokument ten pozwoli zaplanować gminie o wiele bardziej zrównoważony i harmonijny rozwój.


Nowelizacja ułatwi też korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Podpisanie umowy między inwestorem a gminą (po przedłożeniu planu inwestycyjnego) powinno być teraz o wiele prostsze. Sektor usług prywatnych zyska też łatwy dostęp do dokumentacji, dzięki czemu szybciej będzie mógł znajdować najlepsze grunty pod inwestycje.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie