Barcelona. Katedra Sagrada Familia po ponad 140 latach bliska ukończenia

Świat
Barcelona. Katedra Sagrada Familia po ponad 140 latach bliska ukończenia
Pixabay/Lusiasmile
Sagrada Familia góruje nad Barceloną

Słynna barcelońska katedra Sagrada Familia jest bliska ukończenia. W zeszłym tygodniu sfinalizowano budowę pięciu centralnych wież. Prace trwają od 1882 roku.

Do ukończenia budowy zostały jeszcze dwie wieże - szósta i ostatnia, centralna. Mają one być gotowe w 2026 roku. Wówczas budowa kościoła, rozpoczęta w 1882 roku, zostanie ukończona - podkreśla na swojej stronie CNN. 

 

Bazylika Sagrada Familia została zaprojektowana przez katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego. Według jego wizji konstrukcja ma mieć 18 ogromnych wież w kształcie wrzeciona, z których każda symbolizuje inną postać biblijną - 12 apostołów, czterech ewangelistów, Maryję i Jezusa.

Barcelona. Sagrada Familia z kolejnymi wieżami

W środę ostatnia rzeźba została umieszczona na wieży Mateusza Ewangelisty. Dzień później wieża Jana Ewangelisty została zwieńczona figurą orła.

 

"Cztery wieże Ewangelistów ukończone! Wkrótce będziemy świętować ten kamień milowy budowy!" - czytamy w poście na Facebooku.

 

12 listopada odbędzie się msza inauguracyjna. Wieże ewangelistów zostaną wówczas oświetlone - podaje CNN.

 

Bazylika ma pomieścić około 13 000 osób.

Sagrada Familia. Budowa trwa od ponad 140 lat

W momencie śmierci Gaudíego w 1926 roku, budowa była zrealizowana w 10-15 proc. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku została przerwana przez hiszpańską wojnę domową.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: Kościół jest otwarty dla wszystkich

 

Obecne projekty opierają się na ocalałych i zrekonstruowanych materiałach, a także na nowo wyobrażonych adaptacjach oryginału - podkreśla stacja.

 

W 1984 roku budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2010 roku poświęcony przez papieża Benedykta XVI.

Anna Nicz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie