Rozmowy w sprawie zboża z Ukrainy trwają. Porozumienie blisko?

Agro
Rozmowy w sprawie zboża z Ukrainy trwają. Porozumienie blisko?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Spór Ukraina - Polska. Trwają rozmowy

28 września 2023 roku polski minister rolnictwa Robert Telus rozmawiał z ukraińskim ministrem polityki rolnej Mykołą Solskim. Rozmowy te dotyczyły kwestii embarga na wwóz zboża z Ukrainy. Co ustalili przedstawiciele obu państw?

Ukraina zaskarżyła działanie Polski do WTO

Ostatnie decyzje polskiego rządu spotkały się z ostrą reakcją Ukrainy, która zaskarżyła do Światowej Organizacji Handlu (WTO) decyzję Polski o przedłużeniu zakazu importu czterech produktów zbożowych z Ukrainy do naszego kraju.

 

ZOBACZ: Czy Orlen wprowadzi limity tankowania dla rolników?

 

Podczas spotkania obu ministrów strona ukraińska złożyła Polsce propozycję ws. eksportu zboża i rzepaku. Według niej handel miałby odbywać się na podstawie licencji. Może być to korzystne rozwiązanie, jednak dla polskich rolników dużo lepsze wydaje się przedłużenie embarga. Robert Telus uważa, że propozycja naszego wschodniego sąsiada ma sens. Nowy system miałby polegać na wydawaniu zezwoleń na eksport zboża, tylko jeżeli Polska wyrazi na to zgodę.

Czy Ukraina wycofa skargę?

Podczas konferencji prasowej polski minister wspomniał, że zwrócił się do władz Ukrainy o wycofanie skargi złożonej do WTO, ponieważ uważa, że jest ona bezpodstawna. Powiedział także, że otrzymał deklarację od ministra rolnictwa Ukrainy, że ten poruszy wspomniany temat z ministrem gospodarki. Dodał, że rozmowy były owocne, a Mykoła Solski apelował o wygaszenie niepotrzebnych emocji. 

Polska zniesie embargo i sama zdecyduje, czy chce przyjmować zboże z Ukrainy?

Kijów deklaruje, że jeśli system oparty na licencjach wejdzie w życie, to ukraińskie zboże nie wjedzie do Polski, jeśli nasz kraj nie wyrazi na to zgody.

Problemem jest jednak brak klarownych procedur, które muszą zostać wypracowane jak najszybciej. Nie wiadomo na przykład, kto miałby tę zgodę wydawać.

 

ZOBACZ: Kredyty preferencyjne dla rolników. Większy limit w linii UP, pieniądze na dofinansowania w linii S

 

Sytuację skomentował podczas konferencji Rober Telus, który stwierdził, że odpowiedzialność za licencje leżałaby po stronie Polski. To nasz kraj miałby decydować np. o terminie wjazdu zboża. Zwrócił też uwagę na to, że jeśli Ukraina poważnie myśli o wstąpieniu do Unii Europejskiej, to wypracowanie takich mechanizmów powinno leżeć w jej interesie.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie