Najnowszy raport IUNG – susza wciąż zagraża wielu uprawom w Polsce!

Agro
Najnowszy raport IUNG – susza wciąż zagraża wielu uprawom w Polsce!
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Susze a uprawy - problem trwa dalej

Na swoich stronach internetowych IUNG opublikował pełny raport dotyczący suszy w kraju. Najmocniej dotknęła dwóch monitorowanych upraw – ziemniaka oraz młodego rzepaku. Sytuacja ta wynika ze zmniejszonego deficytu wodnego dla roślin spowodowanego między innymi wysokimi temperaturami. Czy rolnicy mają się czego obawiać?

Kiedy występuje susza rolnicza?

Według Instytutu występowanie suszy rolniczej obserwujemy wtedy, gdy na terenie kraju warunki pogodowe powodują obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

 

W omawianym w raporcie przedziale czasowym – od 21 lipca do 20 września 2023 roku – przesłanki te zostały spełnione. Wtedy to średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia, suszą była ujemna, wynosiła −26 mm.

 

Jak podaje IUNG, oznacza to, że deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Najtrudniejsza sytuacja jest na terenie trzech województw: wielkopolskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

Susza w odniesieniu do rzepaku oraz ziemniaka

Raport IUNG podaje też, że susza dotknęła dwóch monitorowanych upraw: wspomnianego wcześniej ziemniaka oraz rzepaku, a także rzepiku.

 

Szczegółowo zasięg suszy przedstawiają tabele 1 oraz 2.

 

Lp. Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin z suszą Udział gmin z suszą [proc.] Udział powierzchni z suszą [proc.]
1. wielkopolskie 226 17 7,52 0.45
2. podlaskie 314 6 5,08 0.19
3. mazowieckie 118 5 1,59 0.18

 

(tabela pochodzi z raportu IUNG)

 

Powodem suszy były niskie opady w pierwszej i drugiej dekadzie września – poniżej 5 mm – lub ich brak na przeważającym obszarze kraju. Problem pogłębiły wysokie temperatury ‒ powyżej 18°C (w I dekadzie) oraz od 18 do 21°C (w II dekadzie) na Pojezierzu Wielkopolskim, na Kujawach, na Nizinie Śląskiej oraz od 12 do 18°C (w I dekadzie) i od 15 do 18°C (w II dekadzie) w pozostałych rejonach kraju.

 

ZOBACZ: Idą wielkie zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej? Sprawdzamy!

 

Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach na mapach oraz w tabelach zamieszczone są na stronie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Znajdziesz tam takie dane, jak:

  • liczba gmin z suszą,
  • udział gmin z suszą,
  • udział powierzchni z suszą.

Przedstawione na stronie informacje są sumą danych ze wszystkich gmin i powierzchni objętych suszą od początku jej monitorowania (od 21 marca) w określonym roku aż po raport bieżący.

Jakie prognozy na najbliższe dni i tygodnie?

Sporo wskazuje na to, że ostatni tydzień września i pierwsze dni października przyniosą wysokie temperatury oraz niewielką liczbę opadów. Te – jeśli się pojawią – będą występować raczej w pasie południowym oraz w rejonach podgórskich, które nie borykają się z suszą w takim stopniu, jak np. Wielkopolska czy Mazowsze.

 

ZOBACZ: Aktualne ceny zbóż pod koniec września 2023. Sytuacja nie wygląda dobrze


Obniżenie wysokich temperatur względnych, które wciąż przekraczają normy wieloletnie, a także rosnącą liczbę opadów przewiduje się raczej na drugą połowę października. To właśnie wtedy susza powinna odpuścić. Pytanie, czy dla rolnictwa, ze szczególnym naciskiem na uprawy młodego rzepaku, nie będzie wtedy już za późno.

 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie