"Przywrócimy tygrysa tasmańskiego". Po raz pierwszy uzyskano RNA wymarłego gatunku

Świat
"Przywrócimy tygrysa tasmańskiego". Po raz pierwszy uzyskano RNA wymarłego gatunku
Pixabay
Odzyskane RNA wymarłego tygrysa tasmańskiego

Zespołowi szwedzkich badaczy udało się wyodrębnić próbki RNA ze zmumifikowanego ciała wymarłego zwierzęcia. To pierwszy taki przypadek w historii. To wilk workowaty, zwany także tygrysem tasmańskim. Był to mięsożerny torbacz, podobny kształtem i wielkością do psa, na którego polowali europejscy osadnicy na wyspie aż do całkowitego wyginięcia w pierwszej połowie ubiegłego wieku.

Stosując nową technikę opisaną w badaniu opublikowanym w "Genome Research", szwedzkim badaczom udało się uzyskać RNA (cząsteczkę niezbędną do przełożenia informacji genetycznej zawartej w DNA na białka) ze zmumifikowanych szczątków wilka workowatego, zwanego też tygrysem tasmańskim, liczącego ponad 130 lat.

 

Był to mięsożerny torbacz, podobny kształtem i wielkością do psa, na którego polowali europejscy osadnicy na wyspie aż do całkowitego wyginięcia w pierwszej połowie ubiegłego wieku.

 

ZOBACZ: Burgery z lwa i steki z tygrysa. Nadchodzi dzikie mięso z probówki

W Sztokholmie mają nadzieję, że zebrane w ten sposób informacje przydadzą się w projektach, których celem jest przywrócenie gatunku do życia za pomocą inżynierii genetycznej.

Sukces otwierający drzwi do innych badań

W przeszłości fragmenty RNA odzyskiwano już ze znacznie starszych próbek takich jak m.in. starożytny psowaty liczący ponad 14 tys. lat znaleziony w wiecznej zmarzlinie.  Jednak w takich przypadkach znaleziska odkryto w lodzie. 

 

Naukowcom udało się zebrać nienaruszone fragmenty RNA, co pozwoliło im zrekonstruować różne cechy mięśni i naskórka tygrysów z Tasmanii. Jest to sukces, który może pomóc w próbach odtworzenia tego gatunku. 

 

ZOBACZ: Nowe badania na temat psów. Ich mózgi preferują głos kobiet

 

Możliwość odzyskania  starożytnego RNA nawet w warunkach wysokiej temperatury może otworzyć drzwi np. do badania przyczyn najgorszych pandemii w historii np. COVID-19. 

MayLan/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie