Siergiej Ławrow: USA i inne kraje są bezpośrednio w stanie wojny z Rosją

Świat
Siergiej Ławrow: USA i inne kraje są bezpośrednio w stanie wojny z Rosją
PAP/EPA/MIGUEL RODRIGUEZ
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że USA, Wielka Brytania i inne kraje są "bezpośrednio w stanie wojny z nami". Przedstawiciel Kremla mówił w sobotę wieczorem, że państwa Zachodu "prowadzą wojnę przeciwko Rosji. Jego zdaniem Waszyngton "wykorzystuje Ukraińców jako mięso armatnie".

"Możemy nazwać to wojną hybrydową, ale to nie zmienia rzeczywistości" - mówił rosyjski minister o zaangażowaniu Zachodu w pomoc Ukrainie, cytowany przez CNN.

"USA w stanie wojny z Rosją"

Ławrow zwrócił uwagę na dostarczanie broni i wspieracie dla Kijowa ze strony zachodniej koalicji. "Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje są z Moskwą bezpośrednio w stanie wojny" - ocenił. Dodał, że "efektywnie angażują się w działania wojenne z nami, wykorzystując Ukraińców jako mięso armatnie".

 

ZOBACZ: Oświadczenie Siergieja Ławrowa w ONZ: Zachód odpowiada za upadek Ukrainy

 

Powiedział, że USA i inni sojusznicy przekazują Ukrainie "coraz większe ilości broni", a w działaniach wojennych uczestniczą też zachodnie satelity i samoloty zwiadowcze. 

Rosja nie zgodzi się na przywrócenie porozumienia zbożowego

Ławrow zaznaczył, że Kreml nie zgodzi się na przywrócenie porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jak podała agencja Reutersa, zdaniem strony rosyjskiej plan przygotowany przez ONZ nie zostanie przyjęty, "bo nie odpowiada potrzebom Moskwy". Odnosząc się do tej kwestii Ławrow nazwał Zachód "imperium kłamstw". 

 

"Głównym powodem, dla którego odeszliśmy od tej umowy i przestała ona obowiązywać, jest to, że wszystko, co nam obiecano, okazało się oszustwem" – ocenił Ławrow.

 

ZOBACZ: Siergiej Ławrow: Posiadanie broni jądrowej jest jedyną odpowiedzią na niektóre zagrożenia

 

Rosyjski minister odrzucił też plan pokojowy proponowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Plan nie przewiduje oddania terytorium Ukrainy Federacji Rosyjskiej, ani rezygnacji Kijowa z wysiłków na rzecz przystąpienia do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – co stanowi dla Moskwy dwa punkty sporne" - podał CNN. 

Ławrow tłumaczył "specjalną operację wojskową"

Przed kilkoma dniami Ławrow starał się przekonać słuchaczy w ONZ, że "specjalna wojskowa operacja", która trwa obecnie w Ukrainie jest konsekwencją przyzwolenia przez kraje Zachodu na łamanie porozumień mińskich.

 

ZOBACZ: "Operacja specjalna" Ukrainy. Kijów informuje o ataku na Krym

 

Jego zdaniem łamane były podstawowe prawa człowieka samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

 

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że Zachód unika dyskusji na temat prawdziwych przyczyn obecnego kryzysu w Ukrainie.

Artur Pokorski / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie