Prezydent Czech komentuje słowa Zełenskiego: Nie trzeba brać dosłownie

Świat
Prezydent Czech komentuje słowa Zełenskiego: Nie trzeba brać dosłownie
X/Petr Pavel/Wołodymyr Zełenski
Petr Pavel odniósł się do wypowiedzi prezydenta Ukrainy w ONZ

- Nawet czołowi politycy są tylko ludźmi i podlegają presji. Prezydent Zełenski jest pod ciągłą presją - powiedział Petr Pavel. Prezydent Czech komentował wypowiedź, która została odebrana jako krytyka Polski. Pavel ocenił, że w przypadku Zełenskiego "mocniejszych wypowiedzi nie trzeba brać dosłownie".

Prezydenci Czech i Słowacji Petr Pavel i Zuzana Czaputova ocenili rozłam w relacjach Polski i Ukrainy jako "zwykłe nieporozumienie" - relacjonuje czeski dziennik "Deník N". Politycy spotkali się w Domu Czeskim w Nowym Jorku, gdzie przy okazji obrad ONZ uczestniczyli w kolacji z okazji 30. rocznicy powstania niepodległych republik Czech i Słowacji.

 

W ostatnich dniach doszło do kilku sytuacji podważających dobre relacje Polski i Ukrainy. Po tym, jak Komisja Europejska nie przedłużyła unijnego embarga na ukraińskie zboże, Warszawa zdecydowała się podjąć taką decyzję samodzielnie.

 

Następnie Kijów poinformował o pozwaniu Polski w Światowej Organizacji Handlu, a w ONZ prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że "niektórzy nasi przyjaciele (…) pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora".

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki w Polsat News: Nie przekazujemy już żadnego uzbrojenia Ukrainie

 

Po tych słowach Warszawa wezwała ambasadora Ukrainy do złożenia wyjaśnień, a premier Mateusz Morawiecki w Polsat News powiedział, że Polska nie przekazuje już Ukrainie nowej broni.

 

O tę wypowiedź Zuzana Czaputova miała pytać Andrzeja Duda w Nowym Jorku. Z jej wypowiedzi wynika, że prezydent Polski rozumie słowa premiera jako informację, iż Polska nie przekazuje nowej broni, ale nie zatrzymuje wsparcia dla Ukrainy.

Pavel o Zełenskim: Jest tylko człowiekiem

Do wypowiedzi Zełenskiego odniósł się też Petr Pavel. - Nawet czołowi politycy są tylko ludźmi i podlegają presji. Prezydent Zełenski jest pod ciągłą presją i gdybyśmy byli na jego miejscu, prawdopodobnie częściej niż on tracilibyśmy głowę. Dlatego mocniejszych wypowiedzi nie trzeba brać dosłownie - stwierdził prezydent Czech.

 

ZOBACZ: Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ. Reakcja na wypowiedź prezydenta Zełenskiego

 

- Nie zauważyłem niczego, co można nazwać poważnym rozłamem. To, co zostało powiedziane nie musi oznaczać, że należy zakończyć współpracę i wsparcie Polski dla Ukrainy - dodał Pavel.

Jakub Krzywiecki/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie