Donald Tusk w Polsat News: Karmienie kłamstwami TVP Info jest upokarzające

Polska
Donald Tusk w Polsat News: Karmienie kłamstwami TVP Info jest upokarzające
Polsat News
Donald Tusk mówił w Polsat News o mediach publicznych

- Gdy byłem premierem, w mediach publicznych krytykowano mnie w sposób ostry i zdecydowany. Nigdy mi do głowy nie przyszło, by w związku z tym w nich interweniować - mówił lider PO Donald Tusk w "Gościu Wydarzeń". Stwierdził, że we wtorek Telewizja Polska "pokazała prawdziwą twarz", bo jej pracownik zakłócił konferencję KO. Jak ujawnił, gdy jego formacja będzie rządzić, zlikwiduje abonament RTV.

Lider PO, który rozmawiał z Piotrem Witwickim we wtorkowym "Gościu Wydarzeń", ocenił, że najważniejsze jest, aby "wszyscy, którzy głosowali na różne partie cztery lata temu", w nadchodzących wyborach mieli szansę realnego wyboru.

 

- To przecież bardzo upokarzające, np. dla tych, którzy nie mają szansy mieć innego źródła informacji niż telewizja rządowa, TVP Info. Są karmieni kłamstwami takimi, że... Jestem doświadczonym człowiekiem w polityce, ale czegoś takiego nie widziałem ani w Polsce, ani Europie - uznał.

Donald Tusk: Gdy byłem premierem, media publiczne mnie krytykowały

Prowadzący zauważył, że trwająca kampania polega bardziej na mobilizowaniu elektoratu niż pozyskiwaniu nowego. Tusk odparł, że właśnie z tego względu "podkreśla wagę prawdy w przekazach". - Odbyłem grubo ponad 200 spotkań publicznych, w tym czasami były to spotkania z tysiącami ludzi - wyliczył, przypominając, że TVP Info nie pokazało ani jednego z tych wydarzeń.

 

ZOBACZ: Media: Niemcy wezwały polskiego ambasadora. Powodem afera wizowa

 

W ocenie szefa Platformy partia rządząca ma poparcie około 30-35 proc., chociaż "bardzo zmonopolizowali przekaz, zdławili głos ludzi krytyczny wobec nich w mediach publicznych", a Orlen "kupił gazety lokalne, kiedyś niezależne". 

 

Zapytany, czy Andrzej Duda - wygrywając wybory prezydenckie osiem lat temu - miał pod względem przekazów medialnych trudniej niż miałby teraz, Tusk zaapelował, aby przypomnieć sobie czasy gdy był premierem i jak zachowywały się wówczas media publiczne.

 

- Byłem tam krytykowany w sposób tak ostry i zdecydowany. Nigdy mi do głowy nie przyszło, by w związku z tym interweniować w mediach publicznych albo starać się narzucić jakiekolwiek rygory. Media publiczne, nie mówiąc o prywatnych, były naprawdę niezależne - zapewnił.

"PiS przegrywa tam, gdzie jest prawda". Tusk chwali się zasięgami KO w sieci

Według przewodniczącego PO media publiczne pokazały we wtorek "swoją prawdziwą twarz". Nawiązał do porannej konferencji przed siedzibą programów informacyjnych TVP przy stołecznym placu Powstańców Warszawy. Zjawił się tam jeden z pracowników Telewizji Polskiej, zakłócając konferencję KO, w tym Tuska.

 

- Nigdzie na świecie nie widziałem tego typu działań, jak to, że tzw. dziennikarz mediów publicznych zachowuje się jak pałkarz i jest od tego, by przerywać i dewastować konferencję opozycji - ocenił Donald Tusk.

 

ZOBACZ: Śledztwo prokuratury ws. wiz z lat rządów PO. R. Sikorski odpowiedział Z. Ziobrze

 

Stwierdził, że PiS "przegrywa wszędzie tam, gdzie jest prawda", dlatego jego formacja ma w mediach społecznościowych "wyraźną przewagę". Powołał się też na swoje rozmowy z Polakami, w tym starszymi, którzy "czują się upokorzeni, jak za czasów komunizmu, gdy oglądają telewizję rządową albo przedstawicieli obozu władzy".

Donald Tusk: Jeśli KO będzie rządzić, abonament RTV zostanie zlikwidowany

Tusk zadeklarował, że jeśli wróci do sterów władzy, "na pewno media publiczne staną się znowu publiczne". - Władza nie będzie finansowała swojej propagandy przez dawanie miliardów złotych. 100 konkretów na 100 dni dotyczy także mediów publicznych - przypomniał.

 

Jak ujawnił, gdyby KO po 15 października tworzyła rząd, media publiczne finansowane byłyby bezpośrednio z państwowego budżetu. - Abonament jest bardzo przestarzałym rozwiązaniem - stwierdził Tusk.

wka/ac/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie