Koniec świadczeń dla Ukraińców? Rzecznik rządu: Przepisy po prostu wygasną

Polska
Koniec świadczeń dla Ukraińców? Rzecznik rządu: Przepisy po prostu wygasną
Polsat News
Piotr Müller w "Gościu Wydarzeń"

- Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku - powiedział Piotr Müller, komentując wsparcie dla obywateli Ukrainy w Polsce. W "Gościu Wydarzeń" mówił także o skardze Kijowa na polskie embargo zbożowe. - Nie może być tak, że będziemy się w jakiś sposób cofać przed presją moralną czy prawną - podkreślił.

Bogdan Rymanowski poprosił swoich rozmówców o komentarz decyzji władz w Kijowie, które w poniedziałek złożyły na Polskę, Węgry i Słowację skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ukraińcy krytykują decyzję tych państw UE o przedłużeniu embarga na ich zboże.

 

- Wspieramy Ukrainę przed napaścią rosyjską. To jest również kwestia naszego bezpieczeństwa. (...) Ale nie może być tak, że gdy są zagrożone nasze interesy gospodarcze czy rolne, że my się będziemy w jakiś sposób cofać przed taką presją moralną czy jakiegoś innego rodzaju, prawną. Podtrzymujemy swoje stanowisko. Skarga do WTO nie robi na nas wrażenia. Nie mamy zamiaru się cofać z tego embarga - podkreślił Piotr Müller, który startuje do Sejmu z okręgu gdyńsko-słupskiego.

 

ZOBACZ: Ukraina skarży Polskę do Światowej Organizacji Handlu

 

- Interesy Polski i Ukrainy w tej chwili są sprzeczne w tej akurat materii - powiedział z kolei Artur Dziambor, kandydat Trzeciej Drogi do Sejmu z tego samego okręgu - Troszkę się obawiam, że to embargo może się ostatecznie okazać nieskuteczne. Ten towar może i tak do nas wjechać, tylko okrężną drogą. Zablokowaliśmy tylko ścieżkę ukraińską - wskazał.

 

Jego zdaniem "każdy będzie walczył o siebie". - Nie ma co oczekiwać wdzięczności za naszą ofiarę - dodał Dziambor. 

Koniec świadczeń dla Ukraińców w Polsce?

Rzecznik rządu został zapytany czy polskie władze nie przesadziły z "traktowanie Ukraińców w tak uprzywilejowany sposób". Wcześniej Dziambor zarzucał, że wsparcie socjalne dla obywateli Ukrainy w Polsce było prowadzone "bez pomyślunku".

 

WIDEO: Piotr Müller i Artur Dziambor w programie "Gość Wydarzeń"

 

 

- Pamiętajmy o tym, że przepisy mają charakter czasowy i one wygasają na początku przyszłego roku. Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku. W tej chwili nie ma decyzji o przedłużeniu rzeczy, które są w ustawie - odparł Müller.

 

- Myślę, że te przepisy nie zostaną przedłużone w dużej mierze. Tak mi się wydaje w tej chwili. (...) Teraz konflikt jest bardziej znany, wiemy jakie są linie sporu i jakie są możliwości pomocy międzynarodowej, cała społeczność międzynarodowa powinna się w szerszym zakresie zaangażować i tyle - dodał.

Rzecznik rządu o reakcji na aferę wizową: Tak powinno działać państwo

- Afera (wizowa - red.) polega na tym, że na pewno funkcjonowało coś, co nie miało zafunkcjonować w ministerstwie i z tego powodu mamy ileś osób zatrzymanych, które cały czas siedzą w areszcie, mamy zdymisjonowanego ministra - mówił Artur Dziambor, komentując ostatnie doniesienia dotyczące Piotra Wawrzyka i nie prawidłowości w wydawaniu wiz w polskich placówkach dyplomatycznych.

 

ZOBACZ: Afera wizowa. Leszek Miller: Strefa Schengen traci zaufanie do polskich wiz

 

- Sprawa dotyczy niespełna 300 wiz - odpowiadał rzecznik rządu. - Reakcja władz państwa prawidłowa, służby wykryły ten proceder. Prokuratura postawiła zarzuty. Osoby są zatrzymane lub aresztowane. Tak powinno działać państwo - wskazywał.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie