Wybory 2023. Sondaż dla "Wydarzeń". PiS na czele, spadek notowań Koalicji Obywatelskiej

Polska
Wybory 2023. Sondaż dla "Wydarzeń". PiS na czele, spadek notowań Koalicji Obywatelskiej
Polsat News

PiS na czele, Koalicji Obywatelska i Konfederacja w dół, Trzecia Droga i Lewica w górę - to wyniki najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Telewizji Polsat. Wzrósł współczynnik osób niezdecydowanych. Więcej osób zamierza iść do wyborów.

Pracownia IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" zapytała wyborców, czy zamierzają wziąć udział w wyborach 15 października. 53 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie tak (poprzednio 44,1 proc.). Raczej tak - 5,6 proc. osób. 19,8 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", natomiast "zdecydowanie nie" - 16,8 proc. 4,8 proc. osób jest niezdecydowanych.

 

Respondenci byli pytani także o to, na kogo zagłosowaliby w wyborach do Sejmu.

 

PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałaby 32,6 proc. W badaniu przeprowadzonym w sierpniu partia rządząca mogła liczyć na 32,4 proc.  poparcia.

 

ZOBACZ: Sondaż dla "Wydarzeń": Trwa zacięta walka o zwycięstwo. Spada poparcie dla Konfederacji

 

Drugie miejsca w najnowszym sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 proc. (przed miesiącem 30,6 proc.). Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL), która odnotowała 10,6 proc. poparcia (poprzednio 9 proc).

Wybory 2023. Sondaż: Lewica w górę, Konfederacja w dół

Wzrost notowań odnotowała Lewica. Na formację tę zagłosowałoby teraz 9,9 proc. respondentów (poprzednio 7,7 proc.). Spadek poparcia zaliczyła Konfederacja - 9,5 proc. osób zadeklarowało, że zagłosuje na tę partię (poprzednio było to 11,8 proc. badanych).

 

Poparcie dla Bezpartyjnych Samorządowców zadeklarowało 1,5 proc. respondentów. Nikt nie wyraził poparcia dla ruchu Polska jest jedna.

 

Sondaż dla Polsat News
Sondaż dla "Wydarzeń"

 

9,2 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć". To wzrost w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca, kiedy współczynnik ten 8,5 proc.

 

Wyborcy odpowiedzieli na pytanie, komu po wyborach uda się utworzyć rząd. 35,6 proc. odpowiedziało, że PiS/Zjednoczonej Prawicy. Partie opozycyjne wskazało 27,6 proc. osób. Według 20,1 proc. nie uda się stworzyć rządu i konieczne będzie powtórzenie wyborów. 16,7 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Referendum 15 października

Osoby biorące udział w badaniu wypowiedziały się także na temat referendum, które zostanie przeprowadzone tego samego dnia co wybory parlamentarne. 

 

Pytani o to, czy wezmą udział w referendum, respondenci odpowiedzieli: zdecydowanie tak - 36,9 proc.; raczej tak - 7 proc.; raczej nie - 11,5 proc.; zdecydowanie nie - 42,5; nie wiem/trudno powiedzieć - 2 proc.

 

Respondenci usłyszeli także kolejne pytanie referendalne. 


Na pytanie: "czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" 2,4 proc. osób odpowiedziało "tak", zaś 97,6 proc. "nie".

 

ZOBACZ: Sejm "za" referendum w dniu wyborów

 

13,1 proc. odpowiedziało twierdząco, zaś 86,9 proc. przecząco na pytanie "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".

5,5 proc. popiera, zaś 94,5 proc. jest przeciwna likwidacji bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

 

Pytanie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem. 95,4 proc. wybrało odpowiedź "nie", zaś 4,6 proc. "tak".

 

Badanie zrealizowano w dniach 15-17 września metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAIT) na grupie 1000 osób. 

an/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie