Afera wizowa. Leszek Miller: Strefa Schengen traci zaufanie do polskich wiz

Polska
Afera wizowa. Leszek Miller: Strefa Schengen traci zaufanie do polskich wiz
Polsat News
Leszek Miller ostrzegał w "Prezydentach i premierach", że może zapaść decyzja utrudniająca Polakom podróże po Europie

- W Strasburgu rozpoczęły się kuluarowe rozmowy nad zawieszeniem ważności polskich wiz lub w ogóle za zablokowaniem możliwości swobodnego poruszania się w strefie Schengen obywateli z polskimi paszportami i wizami - mówił w "Prezydentach i premierach" były szef rządu Leszek Miller. Z kolei Jan Krzysztof Bielecki, także dawny premier, uznał, że "jesteśmy dziurawi", a odpowiada za to prezes PiS.

Medialne doniesienia o możliwych nieprawidłowościach w procesie wydawania wiz przez polskie placówki dyplomatyczne pojawiły się we wrześniu. Powiązano to z wcześniejszą dymisją wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, który stanowisko stracił w pierwszy dzień miesiąca.

Jan Krzysztof Bielecki: Jesteśmy dziurami. Odpowiada za to Jarosław Kaczyński

Prokuratura Krajowa informowała w tym tygodniu, że zarzuty ws. afery wizowej postawiono dotychczas siedmiu osobom, z czego trzy trafiły do tymczasowego aresztu. Z kolei w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki w orędziu nazwał aferę wizową "największą, z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku".

 

ZOBACZ: Afera wizowa. Piotr Wawrzyk trafił do szpitala. Zostawił list

 

Sprawę komentowali goście Jarosława Gugały w sobotnich "Prezydentach i premierach". Według Jana Krzysztofa Bieleckiego, dawnego prezesa Rady Ministrów, "my jesteśmy dziurawi i niestety za to wszystko odpowiada Jarosław Kaczyński".

 

Przestrzegał rząd Zjednoczonej Prawicy przed lekceważeniem nieprawidłowości i podejrzeń o korupcję w organach odpowiedzialnych za wydawanie wiz pracowniczych. - Tutaj nie powinni robić sobie żartów, lekceważyć tego, tylko naprawdę przejrzeć te wszystkie procedury i przywrócić bezpieczeństwo Polsce - uznał.

 

ZOBACZ: Fragment programu "Prezydenci i premierzy"

 

Leszek Miller o polskich wizach: Trwają rozmowy nad zawieszeniem ich ważności

Z kolei według europosła i byłego premiera Leszka Millera konsekwencje afery wizowej mogą negatywnie odbić się na sytuacji polskich obywateli. 

 

- Strefa Schengen traci zaufanie do Polski i do polskich wiz. Mieliśmy sesję w Strasburgu i rozpoczęły się takie pierwsze, na razie kuluarowe rozmowy nad zawieszeniem ważności tych wiz, albo w ogóle za zablokowaniem możliwości swobodnego poruszania się w strefie Schengen obywateli z polskimi paszportami, wizami - przekonywał.

 

ZOBACZ: Afera wizowa. MSZ podało dane dotyczące wydawania wiz cudzoziemcom

 

Jak dodał, najgorszy scenariusz przewiduje, że w Europie Polacy znów będą potrzebować dokumentów, aby przekraczać granice. 

W. Pawlak: Polska wydała więcej wiz niż inne kraje UE

Były premier Waldemar Pawlak zwrócił natomiast uwagę na nieproporcjonalnie wielką liczbę wydanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. - Za 2020 rok to było 600 tysięcy wiz, a 2021 - 790 tysięcy wiz. Dla porównania Niemcy przyznały 18 tysięcy, Czechy - 40 tysięcy, a Włosi - 50 tysięcy wiz - wskazywał.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydało cudzoziemcom ponad 1 milion 950 tysięcy wiz pozwalających na pobyt w krajach Schengen i ponad 1 milion 782 tysięcy wiz krajowych, czyli pozwalających na przebywanie jedynie w Polsce.

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie