Artur Soboń: Donald Tusk to mieszanka coacha i pastora

Polska
Artur Soboń: Donald Tusk to mieszanka coacha i pastora
Polsat News
Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

- Donald Tusk to mieszanka coacha, który motywuje i pastora reformowanego w Stanach, który ogłasza nową nadzieję, ale nic z tego nie wynika - skomentował w poniedziałkowym "Graffiti" sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Artur Soboń. Odniósł się do wpisu Tuska na temat wyników prawyborów w Wieruszowie.

W zorganizowanych w niedzielę przez gminę Wieruszów (woj. łódzkie) prawybrorach 34,08 proc. głosów zdobyła Koalicja Obywatelska, a 32,32 proc. Prawo i Sprawiedliwość. Wieruszów nazywany jest "Polską w pigułce". Dotychczasowe wyniki przeprowadzanych tam prawyborów były zbliżone do tych, jakie później występowały w wyborach parlamentarnych. 

 

- To jest kompletnie bez znaczenia, znaczenie ma wynik z 15 października i do tego się przygotowujemy - skomentował Artur Soboń

 

ZOBACZ: Orędzie marszałek Sejmu. Elżbieta Witek: Donald Tusk to Lampedusa w Polsce

 

- Jeśli ktoś z naszych przeciwników politycznych ma dziś satysfakcję, to niech sobie ją ma. Spodziewamy się, że nam uda się obronić kolejną kadencję - dodał.

Artur Soboń: Donald Tusk to mieszanka coacha i pastora

Artur Soboń skomentował wpis Donalda Tuska odnoszący się do wyniki prawyborów w Wieruszowie.

 

"Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach!" - napisał Tusk na portalu X (dawniej Twitter).

 

 

- Donald Tusk to mieszanka coacha, który motywuje i pastora reformowanego w Stanach, który ogłasza nową nadzieję, ale nic z tego nie wynika. Ma tendencje do tego, żeby albo hejtować, albo odlatywać na Twitterze - powiedział Soboń.

Wiceminister: Decyzja ws. wakacji kredytowych w ciągu kolejnych dni

W programie podjęto także temat wakacji kredytowych. Jak przekazał Artur Soboń, decyzja w sprawie ich przedłużenia ma zostać podjęta "w ciągu kolejnych dni". Doprecyzował, że informacja ma zostać podana przed wyborami.

 

Dopytywany o to, kiedy pojawi się decyzja w sprawie przedłużenia tarczy antyinflacyjnej, polityk powiedział: - Decyzje w tej sprawie podejmowaliśmy co kwartał. Premier zapowiadał, że pod koniec roku będziemy decydować, czy kontynuować zerowy VAT na żywność.

 

WIDEO: Artur Soboń w "Graffiti"

 

 

- Stanie się to przed finalnym przyjęciem budżetu państwa na rok 2024 - dodał. 

 

Odnosząc się do sprawy emerytur stażowych, Artur Soboń podkreślił: - Dziś mówimy: tak, będą emerytury stażowe. W sobotę ogłosiliśmy postulat Sierpnia 80. - emerytury stażowe.

"Największym beneficjentem zmian po 2015 r. jest dziś rodzina"

Prowadzący program sięgnął po przedwyborczy raport Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Jeden z jego wniosków mówi, że w drugiej kadencji rząd zapomniał o rodzinach z dziećmi, a postawił na emerytów

 

- Największym beneficjentem zmian po roku 2015 jest dziś rodzina. Jeśli porównamy sytuację rodziny w momencie, w którym przejmowaliśmy władzę, a dzisiaj, to widzimy, że rodzina jest największym beneficjentem ośmiu lat tych rządów - skomentował Artur Soboń.

 

Pytany o to, co oznaczałoby dla waluty, gdyby Rada Polityki Pieniężnej jeszcze obniżyła stopy procentowe, stwierdził: -  Oznaczałoby to, że RPP przewiduje, że cel inflacyjny jest do osiągnięcia szybciej, niż zakładano wcześniej. 

 

ZOBACZ: Obniżka stóp procentowych wyższa niż przewidywano. Eksperci: Nikt tego nie przewidział

 

Dodał, że ministerstwo finansów nie jest od komentowania decyzji Banku Centralnego i RPP. 

 

Polityk odniósł się także do tematu afery wizowej. Na początku września pojawiły się medialne doniesienia o możliwych nieprawidłowościach w procesie wydawania wiz przez polskie placówki dyplomatyczne. Jak przekazała Prokuratura Generalna, w sprawie przedstawiono zarzuty siedmiu osobom, trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.

 

- Włosi mają największy kryzys migracyjny od lat, a my mówimy o niespełna 300 przypadkach wykrytych przez polskie służby potencjalnych nieprawidłowości, a oni, czyli Tusk, proponują nam przymusową relokację wszystkich tych, których wskaże Berlin - powiedział Soboń.

 

Poprzednie programy "Graffiti" znajdziesz pod tym linkiem.

nb/an/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie