Gorąca dyskusja wokół afery wizowej. "Obrzydliwe" kontra "mniej hipokryzji"

Polska
Gorąca dyskusja wokół afery wizowej. "Obrzydliwe" kontra "mniej hipokryzji"
Polsat News
"Śniadanie Rymanowskiego"

Goście Bogdana Rymanowskiego dyskutowali o orędziach marszałków Senatu i Sejmu ws. afery wizowej. - Zawiodłem się na marszałek Witek - powiedział Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. - Lepiej, gdyby się konsultowała z prezydium Sejmu, a nie prezentowała prymitywną, partyjną stronę. Uważam, że jest to obrzydliwe - dodał. - Chłopie, marszałku, mniej hipokryzji - odpowiedział mu Radosław Fogiel z PiS.

Starcie między gośćmi Bogdana Rymanowskiego dotyczyło różnicy zdań co do orędziów marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek na temat afery wizowej. 

 

- To największa afera, z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy - przekazał marszałek Senatu w piątek. Jak podkreślił, sprawa musi zostać przedstawiona w formie orędzia, by nie została ocenzurowana. 

 

W sobotę marszałek Sejmu odpowiedziała swoim orędziem. - Tomasz Grodzki w bezprecedensowy sposób wykorzystał to narzędzie do próby okłamania i wprowadzenia w błąd Polaków - uznała Elżbieta Witek. Stwierdziła też, że opozycja nagłaśnia aferę wizową, aby przykryć "inwazję nielegalnych migrantów" na wyspę Lampedusa.

 

- Marszałek Grodzki powiedział o dwóch faktach, że handluje się bezpieczeństwem Polaków i, że wydano 250 tys. wiz mieszkańcom Azji i Afryki - powiedziała posłanka Katarzyna Lubnauer. - Ta mafia, bo tak możemy o nich powiedzieć, była zakorzeniona w MSZ - podkreśliła.

 

- Jeżeli coś jest kuriozalne, to to, że marszałek Grodzki wykorzystał orędzie, aby okłamać Polaków. Stwierdził, że 250 tys. zostało wydane za łapówki. To kłamstwo - odpowiedział Radosław Fogiel z PiS.

 

- Tak, pojawiła się taka grupa. Wykryły ją polskie służby. Odpowiedzialność polityczną za to poniósł minister Wawrzyk - dodał.

 

Polityk PiS zaznaczył, że chodzi o 268 przepadków, nie tysiące. - To próba wykreowania z tego afery - podkreślił. - To było przestępstwo. A opozycja chce to wykorzystać, aby nie rozmawiać o tym, co się dzieje na Lampedusie - przekazał.

Czarzasty o orędziu marszałek Witek. "Uważam, że jest to obrzydliwe"

- Sedno jest także w istocie tego problemu. Chodzi o to, że to się stało w sposób obrzydliwy - zaznaczył Piotr Zgorzelski PSL. - Ten sam pośrednik, który organizował przerzuty ludzi na Białorusi, był zaangażowany także i tutaj - dodał.

 

- Nie zakrzyczycie rzeczywistości. Mówiliście, że nie ma żadnej afery, potem ja bagatelizowaliście, a teraz mówicie że to afera opozycji. To obnaża słabość służb państwa - przekazał polityk opozycji.

 

Wówczas zabrał głos Radosław Fogiel. - To kolejne kłamstwo - wtrącił.


- To unieważnia wasze hasło - odpowiedział Zgorzelski. - Dziś możecie pisać: "Niebezpieczna przyszłość Polaków równa się PiS" - dodał.

 

ZOBACZ: Orędzie marszałek Sejmu. Elżbieta Witek: Donald Tusk to Lampedusa w Polsce

 

- Właściwie wszystko to się zaczęło od propozycji referendum w sprawie migracji - powiedział Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. - Wtedy dowiedzieliśmy się, że to problem niesłychany. Generalnie cały ten temat się rozpuścił, bo się okazało, że są wydawane wizy dla dużej liczby ludzi - dodał.

 

Wicemarszałek Sejmu stwierdził, że bardzo zawiódł się na marszałek Witek. - Chcę w imieniu swoim powiedzieć, że lepiej, gdyby się konsultowała z prezydium Sejmu - dodał.

 

- Nie może być tak, żeby prezentowała tylko prymitywną partyjną stronę. Jako członek prezydium nie zgadzam się na to. Uważam, że jest to obrzydliwe - podkreślił.

 

WIDEO: Gorąca dyskusja wokół afery wizowej. "Obrzydliwe" kontra "mniej hipokryzji"

 

"Jak się panu to nie podoba, to niech pan mnie poda do sądu"

Na pytanie prowadzącego, czy marszałek Senatu także powinien to konsultować, polityk odpowiedział, że to sprawa tamtej izby.

 

- Marszałek Senatu w telewizji publicznej pokazał tę rzecz, bo wy nie pokazujecie tam afer rządu - zaznaczył Czarzasty. - Kryjecie złodziei. Jak się panu to nie podoba, to niech pan mnie poda do sądu w trybie wyborczym - podkreślił. - A jak mnie pan nie poda do sądu, to znaczy, że mam rację - powiedział.

 

- Chłopie, marszałku, to może mniej hipokryzji - odpowiedział Fogiel. - Marszałek Witek ma konsultować, a marszałek Grodzki nie musi? - zapytał.

 

- Wie pan jaka jest różnica miedzy jedną, a druga osobą? Jedna mówiła prawdę, a druga kłamała - odpowiedział Czarzasty.

 

ZOBACZ: Orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego: Ta sprawa rujnuje reputację naszego kraju

 

- Dyskusja o orędziach to zasłona dymna - powiedział Krzysztof Bosak z Konfederacji. - W aferze wizowej winni są urzędnicy średniego stopnia, którzy w MSZ zostali umieszczeni przez PiS - zaznaczył.

 

- To siatka młodych pisowców, którzy przejęli działkę wydawania wizy od urzędników MSZ - podkreślił Bosak. - W tej sprawie nie chodziło o polską rację stanu - dodał.

 

Wcześniejsze odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/mbl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie