Poseł PO Piotr Borys: Elżbieta Witek mogłaby być uczniem Jerzego Urbana

Polska
Poseł PO Piotr Borys: Elżbieta Witek mogłaby być uczniem Jerzego Urbana
Polsat News
- Marszałek Tomasz Grodzki jest po stronie prawdy - stwierdził Piotr Borys.

- Sztabowi PO rozum odebrało. Wysyłają do orędzia człowieka kryjącego się za immunitetem, mając korupcyjne oskarżenia - mówił w "Debacie wyborczej" Jarosław Sellin (PiS). Przemysław Wipler (Konfederacja) ocenił, że przemówienie Tomasza Grodzkiego to "dramatyczny ruch", ale rozumie, dlaczego go wykonano. Z kolei Piotr Borys (PO), krytykując orędzie Elżbiety Witek, nawiązał do Jerzego Urbana.

W piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO) wygłosił orędzie o nieprawidłowościach w MSZ przy wydawaniu wiz dla pracowników tymczasowych. Jak podkreślił, to "największa afera w XXI wieku", a polskie dokumenty były "sprzedawane na straganach w krajach Azji i Afryki".

 

Dzień później marszałek Sejmu Elżbieta Witek w swoim orędziu stwierdziła, że Grodzki wykorzystał wystąpienie "do próby okłamania i wprowadzenia w błąd Polaków".

Jarosław Sellin: Sztabowi PO rozum odebrało

Sprawę komentowali goście Wojciecha Dąbrowskiego w "Debacie wyborczej". Piotr Borys (PO) stwierdził, że marszałek Grodzki "jest po stronie prawdy, a marszałek Witek mogłaby być świetnym uczniem (Jerzego) Urbana z czasów PRL".

 

ZOBACZ: Afera wizowa. Leszek Miller: Strefa Schengen traci zaufanie do polskich wiz

 

Dodał, że orędzie marszałka Senatu było jedynym sposobem, by o aferze wizowej, którą określił "największą aferą od 30 lat", mogli usłyszeć wszyscy Polacy. Z kolei Jarosław Sellin (PiS) skrytykował wystąpienie trzeciej osoby w państwie. Według niego ten polityk PO nie jest odpowiednią osobą do zarzucania innym korupcji. 

 

- Sztabowi PO rozum odebrało. Wysyłają do orędzia człowieka, który od ponad 1000 dni kryje się za immunitetem, mając poważne oskarżenia o charakterze korupcyjnym - podkreślił Sellin.

 

ZOBACZ: Piotr Borys o Elżbiecie Witek: Mogłaby być uczniem Urbana

 

Natomiast Przemysław Wipler (Konfederacja) uznał, że orędzie Grodzkiego to "dramatyczny ruch", ale rozumie powody, dla których je zorganizowano. - Moja rodzina w Piekarach czy miliony Polaków, którzy czerpią wiedzę o świecie z telewizji publicznej, nie wiedzą o tym, że w ministerstwie dochodzi do zatrzymań i aresztowań - mówił.

Przemysław Wipler o zamachu w Szwecji: Sprawca był na polskiej wizie

W związku z aferą wizową opozycja zarzuca władzy masowe wydawanie dokumentów i niedostateczną weryfikację wniosków obywateli m.in. z krajów muzułmańskich. Piotr Borys przyniósł do studia wydruk z oficjalną liczbą pozwoleń na pracę wydaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

- 365 tysięcy zezwoleń na pracę w 2022 roku, z czego 136 tysięcy dla osób z krajów muzułmańskich. Macie czelność straszyć Polaków migrantami? - pytał.

 

ZOBACZ: Afera wizowa. MSZ podało dane dotyczące wydawania wiz cudzoziemcom

 

Politykowi PO wtórował Przemysław Wipler, według którego korupcja i nieuwaga polskich urzędników przyczynia się do aktów terroryzmu w Europie. - Wszystko jedno, czy ktoś bierze kasę za załatwienie komuś pozwolenia na pracę, czy wizy krajowej, czy wizy Schengen. Kończy się to tak, że w 2018 roku miał miejsce zamach w Szwecji i sprawca był na wizie wydanej przez polski MSZ - przypomniał.

 

Z kolei Jarosław Sellin zarzucił marszałkowi Grodzkiemu kłamstwo w kontekście liczby problematycznych dokumentów wydawanych pracownikom z zagranicy. - Wmawiał, że gdzieś na bazarach zostało sprzedanych ćwierć miliona wiz. Tymczasem śledztwo w sprawie podejrzeń o nieprawidłowości w przekazywaniu dokumentów dotyczy dokładnie 268 wiz - tłumaczył polityk PiS.

Polsat News/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie