Paszportyzacja żywności – co przyniesie to rozwiązanie?
Technologie informatyczne na dobre zagościły się w wielu obszarach naszego życia, w tym również w rolnictwie. Aktualnie trwają prace nad pilotażowym programem „Paszportyzacja Polskiej Żywności". Sprawdźmy, na czym polega, jakie korzyści przyniesie i co oznacza dla producentów rolnych.
Korzyści z paszportyzacji żywności
Krajowy system paszportyzacji żywności może okazać się wyjątkowo korzystny, a jego zalety dostrzegą zarówno konsumenci, jak i rolnicy odpowiedzialni za produkcję rolną, pośrednicy i inne zaangażowane w tym obszarze podmioty.
Według deklaracji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wdrożenie tego projektu pozwoli między innymi na:
- uzyskanie większej przejrzystości co do jakości żywności i procesu jej powstawania;
- budowę pozytywnego wizerunku polskiej żywności dzięki prezentowaniu wiarygodnych informacji o jej pochodzeniu;
- ograniczenie procederu fałszowania żywności;
- wsparcie zrównoważonego rozwoju branży oraz dobrych praktyk w zakresie rolnictwa i produkcji spożywczej;
- wzrost jakości żywności i oferowanie konsumentom spersonalizowanej oferty;
- ułatwione identyfikowanie produktów rolnych;
- podwyższenie cen za produkty rolne spełniające wymogi certyfikacji;
- uproszczone raportowanie, obniżenie kosztów związanych z zarządzaniem produkcją i kontrolą.
Paszportyzacja żywności – prześledzisz pochodzenie produktu
Opracowanie ujednoliconego systemu ma przede wszystkim na celu dostarczenie kompleksowych informacji o pochodzeniu konkretnego produktu "od pola do stołu". Udostępniane dane mają przy tym wykorzystywać zasoby nowych rozwiązań informatycznych, a także integrować się z wykorzystywanymi do tej pory narzędziami.
Ważnym elementem wdrożenia jest zapewnienie zabezpieczeń zapewniających przedstawianie wiarygodnych i niepodrabialnych danych o produktach spożywczych. Obecnie, w ramach pilotażu trwającego od grudnia 2021 do listopada 2023 roku, w projekcie biorą udział przedstawiciele rynku wołowiny, wieprzowiny oraz ziemniaka.
ZOBACZ: Ile rzepaku wysiewać na hektar? Dlaczego należy zwracać na to szczególną uwagę?
Program jest realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z wybranymi instytucjami i organizacjami branżowymi, takimi jak Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Weterynarii czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W jaki sposób paszportyzacja żywności zwolni rolników z wielokrotnego składania tych samych oświadczeń?
Paszportyzacja może okazać się korzystna z perspektywy samych rolników. Przede wszystkim może wzmocnić ich pozycję negocjacyjną przy określaniu cen za produkty rolne oraz w dodatkowy sposób promować gospodarstwa spełniające ekologiczne normy i produkujące towary wysokiej jakości.
Oznacza również spore uproszczenie w czasach, w których rolnicy są zobligowani do wypełnienia wielu nowych obowiązków, także tych o charakterze formalnym. Połączenie i ujednolicenie systemów pozwoli ograniczyć biurokrację i uprościć procedury, a w efekcie zaoszczędzić sporo czasu!