Naukowcy potwierdzają: Żywność wysoko przetworzona zagraża zdrowiu

Świat
Naukowcy potwierdzają: Żywność wysoko przetworzona zagraża zdrowiu
Pixabay/igorovsyannykov
Żywność wysoko przetworzona prowadzi do zawałów i udarów - ustalili naukowcy

Napoje gazowane, płatki śniadaniowe, a także żywność wysoko przetworzona mogą prowadzić do udarów i zawałów serca - wynika z najnowszych badań. Na problem zwracają uwagę Brytyjczycy, którzy zgodnie stwierdzają: to alarm dla całego społeczeństwa.

Żywność wysoko przetworzona jest zazwyczaj tania, wygodna w użyciu, jednak może być zgubna dla zdrowia człowieka. Zazwyczaj w składzie produktów można odnaleźć sporo soli, cukru, tłuszczu oraz sztucznych dodatków. Wcześniejsze badania wskazywały na fatalny wpływ na zdrowie, wiązały je z otyłością oraz cukrzycą typu II. Teraz do tej wyliczanki trafiły zawały i udary

 

"The Independent" relacjonuje niedawną konferencję Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie. Podczas sympozjum zaprezentowano ostatnie ustalenia, według których napoje gazowane, płatki śniadaniowe, a także żywność wysoko przetworzona mogą prowadzić do udarów i zawałów serca.

 

Naukowcy odkryli, że 10-procentowy wzrost spożycia żywności wysoko przetworzonej w dziennym spożyciu kalorii wiąże się z sześcioprocentowym wzrostem ryzyka chorób serca. Badacze zaobserwowali również, że najniższe ryzyko występowało przy spożyciu mniej niż 15 proc. dziennego spożycia żywności wysoko przetworzonej w stosunku do całkowitego spożycia kalorii.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie mąki ze świerszczy do produkcji żywności

Niepełnoletni nie kupią energetyków w Polsce

Z kolei w Australii przeanalizowano dane medyczne blisko 10 tysięcy kobiet w wieku 46-55 lat, które przez ostatnie 15 lat raportowały o swoim stanie zdrowia. W ankietach padały pytania o dietę, w tym o żywność wysoko przetworzoną. Okazało się, że wśród badanych co czwarty zjadany produkt był własnie z tej grupy żywności.

 

Okazało się, że po 15 latach obserwacji odnotowano ponad tysiąc przypadków chorób układu krążenia oraz ponad cztery tysiące przypadków nadciśnienia. "To tylko potwierdza hipotezę, że minimalizacja spożycia żywności wysoko przetworzonej może pozytywnie wpłynąć na kondycję zdrowotną". 

 

Przypomnijmy, że na początku zeszłego tygodnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą całkowity zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia. Zgodnie z nowym prawem, tzw. energetyki znikną też ze szkół i placówek oświatowych.

pbi/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie