Rosja zacieśnia współpracę z Koreą Północną. Odwołane manewry z Białorusią

Świat
Rosja zacieśnia współpracę z Koreą Północną. Odwołane manewry z Białorusią
Zdj. archiwalne, fot. kremlin.ru
Kim Ding Un i Władimir Putin podczas spotkania w kwietniu 2019 roku we Władywostoku

Rosja rozważa przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Północną - przekazał minister rosyjskiej obrony Siergiej Ławrow, cytowany przez Reutera. Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie z powodu zacieśniania współpracy militarnej obu państw. Wcześniej odwołane zostały rosyjsko-białoruskie manewry Zapad.

W poniedziałek rosyjski minister obrony narodowej potwierdził, że trwają rozmowy na temat przeprowadzenia z Koreą Północną wspólnych manewrów. - Dlaczego nie, to są nasi sąsiedzi. Jest takie stare rosyjskie powiedzenie: nie wybierasz swoich sąsiadów i lepiej jest żyć z sąsiadami w pokoju i harmonii - powiedział Siergiej Szojgu, cytowany przez Interfax.

 

ZOBACZ: FSB chce odsunąć Szojgu i Gierasimowa od władzy. "Konflikt wewnętrzny trwa"

 

Wcześniej południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na doniesienia wywiadowcze poinformowała, że Szojgu zaproponował północnokoreańskiemu przywódcy Kim Dzong Unowi przeprowadzenie wraz z Chinami wspólnych manewrów na morzu.

Szojgu rozmawiał z Kimem. Rosja chce kupić amunicję

Szojgu w lipcu odbył wizytę w Korei Północnej, w 70. rocznicę zakończenia wojny koreańskiej. Wtedy też spotkał się z Kimem, co zaniepokoiło Stany Zjednoczone.


"USA oświadczyły w zeszłym tygodniu, że są zaniepokojone że negocjacje zbrojeniowe między Rosją a Koreą Północną posuwają się naprzód" - podał Reuters. 

 

ZOBACZ: W Moskwie powstają dziwne budowle. To desperacja Kremla

 

Według doniesień Moskwa prowadziła z Pjongjangiem rozmowy dotyczące kupna amunicji artyleryjskiej. Waszyngton już wcześniej ostrzegał, że Rosja może sprowadzać północnokoreańską broń, którą wykorzystuje do prowadzenia wojny z Ukrainą. 

 

Jeszcze w sobotę rosyjski ambasador w Pjongjangu w rozmowie z TASS przekonywał, że nie ma informacji o ewentualnych rozmowach dotyczących współpracy militarnej. Zastrzegł jednak, że uczestnictwo Korei Północnej we wspólnych ćwiczeniach morskich z Rosją i Chinami byłoby "właściwe" w świetle ćwiczeń prowadzonych przez USA w regionie.

Manewry Zapad odwołane. Brytyjczycy: Rosja nie ma wystarczająco żołnierzy

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w obliczu spekulacji dotyczących ćwiczeń z Koreą Północną odwołane zostały doroczne, rosyjsko-białoruskie manewry Zapad. O takiej możliwości informowało wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony. 

 

"Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy" - podano.

 

ZOBACZ: Londyn: Rosja "prawdopodobnie" odwołała manewry Zapad

 

Moskwa zdecydowała się na odwołanie ćwiczeń prawdopodobnie ze względu na zbyt małą liczbę dostępnych żołnierzy. "Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną, wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny" - ustalił brytyjski wywiad.

ap/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie