Korea Północna otwiera się na świat. Rosja na początek

Świat
Korea Północna otwiera się na świat. Rosja na początek
WikimediaCommons/Vera.vvo
Tu-154B-2 w liniach lotniczych Air Koryo

Air Koryo, północnokoreańska linia lotnicza, od końca sierpnia wznawia połączenia do Rosji. Połączenie z Pjongjangu do Władywostoku to pierwszy tak odważny krok reżimu Kim Dzong Una po ścisłym lockdownie.

Po ponad trzech latach od ścisłego zamknięcia kraju, władze Korei Północnej wznawiają ruch lotniczy. Jak informuje CNN, już 25 sierpnia na pokład linii lotniczej Air Koryo wsiądą pierwsi pasażerowie odlatujący w kierunku Władywostoku. Takie połączenie ma być zrealizowane przez narodowego operatora także trzy dni później.

 

Samolot z międzynarodowego lotniska wschodniej Rosji ma wylecieć o 8:45. Przylot w Pjongjangu zaplanowany jest na godz. 11:15. Loty powrotne wystartują ze stolicy Korei Północnej o 13:15 i lądują w Rosji o 13:55. Choć miasta oddalone są od siebie niespełna 700 kilometrów i łączą je tory kolejowe, to od wybuchu pandemii nie były użytkowane

Kolejny kraj wpuszcza północnokoreańskie linie lotnicze

Portal NK News ustalił, że połączenie lotnicze będzie realizowane rosyjskim statkiem powietrznym Tu-204, który stanowi trzon floty północnokoreańskiego operatora. W rozmowie z dziennikarzami rzecznik portu we Władywostoku nie chciał ujawniać, czy wznowione połączenie będzie realizowane poza wymienionymi datami.

 

Tymczasem chińskie MSZ ogłosiło w poniedziałek, że Pekin dał zielone światło Air Koryo na wznowienie lotów do Państwa Środka - podaje Reuters. Z kolei CNN zwraca uwagę na zmianę w polityce Pjongjangu, który po ponad trzech latach postanowił otworzyć kraj po pandemii koronawirusa. 

 

ZOBACZ: Korea Północna. Odwołano szefa sztabu. Kim Dzong Un wzywa do "podjęcia przygotowań wojennych"

 

Wcześniej Kim Dzong Un odciął i tak szczelnie obwarowany kraj w obawie przed SARS-CoV-2. Media opisywały wtedy historię rosyjskiego dyplomaty, który postanowił na własną rękę wyjechać z kraju. Podróż zajmująca samolotem godzinę jego rodzinie zajęła ponad 32. Rosyjscy urzędnicy w pewnym momencie zmuszeni byli do skorzystania z drezyny. Granicę przekroczyli pieszo.

pbi/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie