Hiszpania. Wykryto ognisko legionelli. Jest pierwsza ofiara

Świat
Hiszpania. Wykryto ognisko legionelli. Jest pierwsza ofiara
Polsat News

W mieście na zachodzie Hiszpanii wykryto ognisko legionelli. W wyniku zakażenia bakterią zmarła jedna osoba. Przypadki legionellozy odnotowano wcześniej w Niemczech oraz w Polsce. W naszym kraju z tego powodu zmarło już 16 osób.

Hiszpańskie służby sanitarne poinformowały, że ognisko choroby wykryto w położonym na zachodzie kraju mieście Caceres. W rezultacie zakażenia bakterią zmarł 85-letni mężczyzna, a sześć innych osób trafiło do szpitala.

Bakterie w publicznych kranach

Pacjenci - pięciu mężczyzn i kobieta są w wieku od 65 do 85 lat. Dyrekcja placówki przekazała, że stan dwójki z nich jest na tyle ciężki, że przebywają na oddziale intensywnej terapii.

 

ZOBACZ: Legionella. Wyniki badań próbek wody z Rzeszowa

 

Hiszpańska agencja Europa Press ujawniła, że zanim doszło do powstania ogniska zakażenia, bakterie Legionella pneumophila wykryte zostały przez służby sanitarne Caceres w ośmiu publicznych kranach na terenie miasta.

 

Agencja przypomniała, że latem 2022 roku z powodu ogniska legionelli zmarło w hiszpańskim mieście pięć osób. 

Legionella w Niemczech

Przypadki legionelli odnotowano również w Niemczech. Instytut Roberta Kocha poinformował, że chociaż na terenie kraju nie ma jednego wyraźnego ogniska choroby, to przypadki zachorowań występują w całych Niemczech. 

 

"Wzrost liczby zakażeń może być powiązany z warunkami meteorologicznymi - panuje stosunkowo wysoka wilgotność w miesiącach letnich" - poinformowano.

 

 

Z najnowszych statystyk wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia Niemcy potwierdzili 99 przypadków zachorowania na legionellozę. Do tego momentu - od stycznia do połowy sierpnia - wykryto ponad tysiąc zakażeń.

16 ofiar legionelli w Polsce

Na tę chwile największy problem z legionellą ma jednak Polska. W naszym kraju z powodu zakażenia bakterią zmarło już 16 osób. Z każdym dniem przybywa również zakażonych, których obecnie jest 155.  

 

Najwięcej przypadków zakażeń jest w Rzeszowie (104 pacjentów), powiecie rzeszowski (35 pacjentów) oraz powiecie dębickim (4 pacjentów).

 

ZOBACZ: Legionella. Były Główny Inspektor Sanitarny: Mamy sytuację kryzysową

 

Pierwszy przypadek legionellozy wykryto 18 sierpnia w Rzeszowie. Do tej pory pałeczki bakterii wykryto w czterech województwach. Wciąż nie wiadomo, co stoi za wzrostem liczby chorych oraz co jest źródłem zakażenia.

 

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

 

dk/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie