Warszawa. Policjanci z Archiwum X zatrzymali gangsterów ze sprawy sprzed ponad 20 lat

Polska
Warszawa. Policjanci z Archiwum X zatrzymali gangsterów ze sprawy sprzed ponad 20 lat
Google Street View/ screen
Policjanci z Archiwum X zatrzymali sprawcę egzekucji przy ul. Ząbkowskiej w Warszawie

Po 21 latach policja zatrzymała dwóch podejrzanych o dokonanie egzekucji we wrześniu 2002 roku. Sprawcy weszli wtedy do jednego z lokali przy ul. Ząbkowskiej w Warszawie i z broni automatycznej zastrzelili członka innego gangu. Ich ujęcie było możliwe dzięki pracy policjantów z Archiwum X, którzy pracowali nad sprawą od trzech lat.

Zatrzymani to członkowie grupy ząbkowsko-praskiej. Sprawa dotyczy zabójstwa sprzed 21 lat. 20 września 2002 roku do jednej z restauracji przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze Północ weszli zamaskowani sprawcy i z broni automatycznej zabili członka konkurencyjnej grupy przestępczej. Zabójcy uciekli z miejsca zbrodni.

 

Zastrzelony to "Hiszpan", dawny ochroniarz "Wariata", który był jednym z bossów gangu wołomińskiego. Zabójstwo miało być odwetem grupy grochowskiej, której członek - bliski znajomy zatrzymanych - został zastrzelony kilka tygodni wcześniej przed siłownią na Tarchominie.

Podejrzani zatrzymani po 21 latach

Po ponad dwóch dekadach dzięki pracy operacyjnej oraz współpracy międzynarodowej, a także postępowi technicznemu policjanci stołecznego Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw zatrzymali dwóch podejrzanych. 

 

Za jednym z domniemanych sprawców wydano międzynarodowy list gończy, bo ukrywał się za granicą. Został zatrzymany w Ukrainie. "Aby doprowadzić go przed polski wymiar sprawiedliwości wymagana była zgoda prokuratury generalnej innego kraju" - czytamy w komunikacie policji. 

 

ZOBACZ: Sukces śledczych z "Archiwum X". Do Polski z USA sprowadzono Krzysztofa L. podejrzanego o morderstwo

 

Zgodę wydano w lipcu. Sprawcę doprowadzono do prokuratury, gdzie postawiono mu zarzuty, m.in. zabójstwa i działalności w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Podejrzany przebywa w areszcie tymczasowym. 

 

Drugi z domniemanych sprawców został zatrzymany na początku sierpnia w miejscu pracy, w Warszawie. "Po ponad dwóch dekadach nie krył zaskoczenia z wizyty policjantów. Zatrzymani sprawcy przebywają w areszcie śledczym, grozi im dożywocie. Postępowanie jest kontynuowane, śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań" - czytamy w komunikacie. 

Sprawę rozwiązali policjanci z Archiwum X

Do sprawy warszawscy policjanci z Archiwum X wrócili przed trzema laty. Ponownie przeanalizowano cały dostępny materiał i przeprowadzono badania laboratoryjne. 

 

"Policjanci skorzystali z nowoczesnych technologii, aby ponowić analizę monitoringu przy wykorzystaniu najnowszego oprogramowania komputerowego. Dzięki temu wytypowali nowych świadków zdarzenia, co wzmocniło materiał dowodowy. Po dwóch latach wnikliwej pracy pozwoliło to policjantom na wytypowanie sprawców, a prokuratorowi na wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów" - czytamy.

ap/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie