Legionella w Małopolsce. Potwierdzono pierwszy przypadek

Polska
Legionella w Małopolsce. Potwierdzono pierwszy przypadek
Polsat News
Pierwszy przypadek legionelli w Małopolsce

W Małopolsce stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella pneumophila - potwierdził wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Zakażona jest pensjonariuszka jednego z domów pomocy społecznej. Kobieta miała trafić do szpitala w stanie ciężkim.

- Otrzymaliśmy informacje o potwierdzonym przypadku legionelli u osoby starszej, podopiecznej jednego z ośrodków opieki nad seniorami. W stanie ciężkim trafiła do jednego ze szpitali w Małopolsce - powiedział PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

W związku z zakażeniem wojewoda zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

 

ZOBACZ: Legionella. Były Główny Inspektor Sanitarny: Mamy sytuację kryzysową

 

Jak dowiedziała się reporterka Polsat News Teresa Gut, w tym samym ośrodku u innej osoby stwierdzono zapalenie płuc, trafiła do szpitala. W tym przypadku nie ma na razie potwierdzenia,  czy doszło do zakażenia legionellą.

 

W ośrodku, gdzie przebywała zakażona kobieta, jest obecnie około 50 pensjonariuszy. W ramach prewencji wojewoda polecił wzmożony nadzór personelu nad osobami mieszkającymi w DPS . 

 

Jako pierwsze o nowym przypadku informowało RMF FM.

Podkarpacie. Ognisko legionelli

Zakażenie legionellą potwierdzono do tej pory u 143 pacjentów. Zmarło osiem osób. W związku z odkryciem na Podkarpaciu ogniska bakterii na weekend zaplanowano dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej.

 

ZOBACZ: Legionella pneumophila na Podkarpaciu. Prezydent Rzeszowa apeluje

 

W zeszły piątek informowano o ognisku zakażeń bakterią Legionella pneumophila w Rzeszowie. Tamtejszy sanepid wszczął wówczas dochodzenie epidemiologiczne.

 

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka podkreślał na antenie Polsat News, że zmarłe osoby zakażone legionellą były obciążone przewlekłymi chorobami, zwłaszcza onkologicznymi i kardiologicznymi, z bardzo obniżoną odpornością.

msm / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie