Szybszy powrót do zdrowia po operacji. Nowatorska metoda w polskim szpitalu

Polska
Szybszy powrót do zdrowia po operacji. Nowatorska metoda w polskim szpitalu
Polsat News
Olsztyńscy lekarze wykorzystują nową metodę leczenia bólu w okresie pooperacyjnym

Dawniej były miesiące dochodzenia do zdrowia, ból i niepewność. Teraz czas rekonwalescencji skraca się do zaledwie dwóch tygodni. Wszystko dzięki zamrażaniu nerwów w czasie operacji. Tą metodę przy zabiegu korekty lejkowatej klatki piersiowej pierwsi w Polsce stosują lekarze z Olsztyna. Zapadanie mostka to jedna z najczęstszych wad klatki piersiowej u nastolatków.

Od operacji korekty lejkowatej latki piersiowej minęły zaledwie cztery dni, ale nastolatek może już wstawać i chodzić. Klatka piersiowa lejkowata, inaczej klatka szewska to zapadnięcie części mostka i dolnych żeber. 

Bolesne operacje dla nastolatków

Ojciec nastolatka w rozmowie z Polsat News przyznaje, że chłopak mógłby się męczyć się w wieku dorosłym np. podczas wchodzenia po schodach.

 

Jak zwracają uwagę lekarze, to nie jedyne problemy, które mógłby się pojawić, gdyby nie doszło do operacji.

 

ZOBACZ: Śpiewał i grał na gitarze w trakcie operacji. Lekarze usuwali mu guza mózgu

 
- Deformacje mogą wpływać na pojemność płuc na pojemność oddechową, na funkcje serca - mówił dr n.med. Michał Szostawicki z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Olsztynie.


- Chodziło nam o to, żeby nie odczuwał bólu więcej niż jest to konieczne - mówiła matka chłopca.

 

WIDEO: Nowatorska operacja w Olsztynie

 

Olsztyńscy lekarze wykorzystują nową metodę

Podobne operacje przeprowadzone są od lat, ale nastolatkowie jeszcze długo odczuwali ból. Lekarze w Olsztynie znaleźli na to sposób - zamrażanie nerwów międzyżebrowych. Olsztyńscy lekarze jako pierwsi w Polsce wykorzystali ją podczas takiej operacji.


- To naprawdę rewelacyjna metoda leczenia bólu w okresie pooperacyjnych klatki piersiowej - przekazał dr n. med. Wojciech Choiński z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

 

ZOBACZ: Czterolatek sam wyszedł ze szpitala. Błąkał się po ulicach


Dzięki zamrożeniu nerwów ból jest mniejszy - wcześniej pacjenci dochodzi do siebie miesiącami, teraz wystarczą dwa tygodnie. Do tej pory w szpitalu w Olsztynie wykonano 30 takich operacji.

anw/dsk / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie