Strategia Polska Wołowina 2030 – hodowcy zaproszeni do konsultacji

Agro
Strategia Polska Wołowina 2030 – hodowcy zaproszeni do konsultacji
Pixabay
Strategia Polska Wołowina 2030 – dlaczego jest potrzebna?

W połowie lipca rozpoczęły się prace nad Strategią Polska Wołowina 2030. Tym samym, Rada Sektora Wołowiny zaprosiła hodowców do składania uwag do obecnie obowiązującego dokumentu, jakim jest Strategia Polska Wołowina 2022. Zainteresowani mieli czas do końca lipca. Finalna wersja strategii ma zostać udostępniona na przełomie sierpnia i września. Co warto wiedzieć o tym dokumencie?

W ubiegłym miesiąca Rada Sektora Wołowiny rozpoczęła pracę nad Strategią Polska Wołowina 2030. Nowy dokument ma zastąpić obecnie obowiązującą Strategię Polska Wołowina 2022 i stanowić odpowiedź na aktualne problemy i wyzwania, z jakimi mierzyć się muszą krajowi hodowcy. Wraz z publikacją informacji o zainicjowaniu prac, Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, zaprosił do składania uwag, zmian i modyfikacji do strategii przyjętej w 2019 r.

 

Rada nie przedstawiła jeszcze szczegółów na temat treści nowego dokumentu. Wiadomo jedynie o głównych czynnikach, które powodują, że przygotowanie Strategii Polska Wołowina 2030 jest konieczne.

 

ZOBACZ: 10 tys. osób chce zmienić imię. Wszystko po to, by dostać darmowe kanapki

 

Wiemy, że obecnie Strategia Polska Wołowina 2030 jest w trakcie przygotowania, a jej finalna wersja będzie gotowa na przełomie sierpnia i września. Kluczowym czynnikiem, który wciąż musi zostać doprecyzowany, jest wytypowanie kluczowych obszarów dotyczących zrównoważonej produkcji. Wiadomo też, że trzeba będzie na nowo pochylić się nad potrzebami sektora rynku, ale i uzupełnić i zaktualizować dane o aktualnej kondycji wytwórców wołowiny w Polsce.

W jaki sposób można było składać uwagi do Strategii Polska Wołowina 2030?

Rada Sektora Wołowiny zaprosiła wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat nowego dokumentu. W teorii oznacza to, że Strategia Polska Wołowina 2030 powinna zostać zaktualizowana z uwzględnieniem głosów polskich hodowców i producentów z branży.


Wszelkie uwagi, ewentualne zmiany czy modyfikacje można było składać poprzez formularze elektroniczne, udostępnione na stronie internetowej Rady.


Pierwszy z nich przeznaczony był na komentarze, dotyczące kluczowych wyzwań. Jak RSW przypomina w swoim komunikacie, strategia "Polska Wołowina 2022" opisywała kluczowe wyzwania dla branży wołowej.

 

Koncentrowały się one wokół sześciu kluczowych obszarów: 

  • percepcji,
  • integracji,
  • satysfakcji,
  • kooperacji,
  • kompetencji,
  • optymalizacji.

Nowa strategia ma przyjąć tę samą strukturę. Zachowanie spójności pomiędzy tymi dokumentami ma za zadanie ułatwić zarządzanie i planowanie.


Z kolei drugi formularz dotyczył komentarzy do kluczowych wyzwań, zidentyfikowanych w dokumencie. Obecna strategia zakładała bowiem uruchomienie i zainicjowanie opisanych w niej inicjatyw strategicznych w celu przyspieszenia oddziaływania czynników o charakterze ekonomicznym i wzmocnienia ich oddziaływania. Strategia Polska Wołowina 2030 ma zostać udostępniona na przełomie sierpnia i września. Prace są więc w zaawansowanym stadium.

Strategia Polska Wołowina 2030 – dlaczego jest potrzebna?

W komunikacie wydanym przez RSW czytamy, że Strategia Polska Wołowina 2030 jest niezbędna, nie tylko ze względu na zakończenie ram czasowych obowiązywania poprzedniego dokumentu. Zdaniem Rady, chociaż zadania założone w Strategii Polska wołowina 2022 zostały w części wykonane, zmianie uległo otoczenie gospodarcze i polityczne. Szczególne znaczenie przypisuje się także Planowi Strategicznemu WPR na lata 2023-2027.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa - WHO zabrała głos w sprawie śmierci kotów. Czy wirus zacznie zarażać inne zwierzęta?

 

Nowa strategia ma przyjąć podobną formę i strukturę do obecnej. Znajdą się w niej zatem informacje wprowadzające, charakterystyka i diagnoza polskiego rynku, kluczowe wyzwania i inicjatywy strategiczne, a także opis głównych założeń kalkulacji kosztów i korzyści. Zdaniem RSW informacje zawarte w Strategii Polska Wołowina 2022 wymagają całościowej aktualizacji. Już wkrótce przekonamy się, jakie efekty przyniesie ta inicjatywa.

red/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie