Sejm "za" referendum w dniu wyborów

Polska
Sejm "za" referendum w dniu wyborów
PAP/Tomasz Gzell
Sejm przyjął uchwałę w sprawie referendum

Posłowie w czwartek przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu, odbędzie się 15 października - w dniu wyborów parlamentarnych.

W czwartek przed południem Sejm przyjął wniosek rządu w sprawie referendum, po czym projekt trafił do komisji i ponownie pod obrady. Po godzinie 17:30 posłowie przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego.

 

W głosowaniu wzięło udział 451 posłów i posłanek. "Za" było 234 głosów, "przeciw" 210. Od głosu wstrzymało się 7 osób. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia uchwały wynosiła 226 głosów. 

 

Teraz dokument zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. 

Burzliwa debata ws. referendum

Przed południem w Sejmie toczyła się debata w sprawie referendum.

 

- Od PSL-u, przez Platformę Obywatelską, po Lewicę, kwestionujecie zasadność tego referendum. A wasz guru, zastępca Webera w Polsce Tusk, próbuje je unieważniać, zanim jeszcze doszło do skutku. Wiecie z jakiego powodu? Bo wszystkie cztery pytania są niezwykle ważne dla polskiego narodu, dla jego przyszłości, ale nie tylko - stwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek, uzasadniając wniosek. 

 

- Histeria, która towarzyszy opozycji, która sama nazwała się totalną, czyli centrolewicy, też jest trudna do wysłuchania. Naprawdę, zrobienie referendum, nawet z głupimi pytaniami, nie jest końcem demokracji - oceniał Krzysztof Bosak

 

ZOBACZ: Wojciech Hermeliński: Nie wezmę udziału w referendum. To plebiscyt

 

Głos w trakcie dyskusji zabrała także Joanna Senyszyn z koła Lewicy Demokratycznej. - Wy, "kaczyści", wcale nie chcecie poznać opinii obywateli. Wy chcecie budżetowi pieniędzmi wydawanymi na referendum, nielegalnie dofinansować PiS-owską kampanię wyborczą - mówiła. 

Cztery pytania. Kiedy zostanie przeprowadzone referendum?

Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu referendum odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych, 15 października. Na karcie referendalnej zamieszczone zostaną cztery pytania, ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez członków Prawa i Sprawiedliwość:

 

1) Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

 

2) Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? 

 

3) Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

 

4) Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

 

Pierwszy raz o możliwości przeprowadzenia referendum mówił jeszcze w czerwcu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z jego zapowiedzi wynikało, że dotyczyć będzie kwestii relokacji migrantów.

anw/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie