Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać? Stylowy wygląd czy funkcjonalność?

Agro
Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać? Stylowy wygląd czy funkcjonalność?
Pixabay
Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać? Stylowy wygląd czy funkcjonalność?

Nie od dziś wiadomo, że deszczówka jest najlepszą, a także najbardziej ekonomiczną opcją, jeśli chodzi o podlewanie roślin. Zbiornik na deszczówkę warto umieścić w każdym ogrodzie. Niestety, nie zawsze wiemy, czym kierować się przy jego wyborze. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Doradzamy!

Zbiornik na deszczówkę – źródło wody w Twoim ogrodzie

Jeśli chodzi o zbiorniki na deszczówkę, to przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są ich dwa główne rodzaje: zbiorniki naziemne i podziemne. Każdy z nich wyróżnia się innymi parametrami. Ze względu na intuicyjny i szybki montaż zdecydowanie większą popularnością cieszą się zbiorniki naziemne na deszczówkę. Tego typu modele są też znacznie tańsze niż ich podziemne odpowiedniki.

 

ZOBACZ: Odszkodowania za straty wyrządzone przez dzikie ptactwo – czy rolnicy doczekają się ustawy?

 

Zbiornik na deszczówkę podziemny jest opcją nieco droższą i wymagającą nieco więcej pracy, jeśli chodzi o instalację. Musi zostać wkopany w ziemię w odpowiednim miejscu i nie zaleca się jego przenoszenia.

 

Zbiorniki podziemne – w odróżnieniu od tych naziemnych – stają się stałym elementem ogrodu. Trzeba podkreślić, że podziemne zbiorniki na deszczówkę mogą mieć zdecydowanie większą pojemność. Może ona wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy litrów. Z reguły jednak oscyluje w granicach 2500–3000 l. Dla porównania: maksymalna pojemność naziemnego baniaka na deszczówkę to 5000 litrów. Różnica jest więc znacząca.  

Czym kierować się przy wyborze zbiornika na wodę deszczową?

Samo określenie rodzaju zbiornika na deszczówkę to nie wszystko, o czym musimy pamiętać przy zakupie. Bezwzględnie w pierwszej kolejności należy przemyśleć, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na montaż takiej instalacji. Ma to kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli rozważamy opcję podziemną.

 

ZOBACZ: Wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

 

Dobrze jest także zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest zbiornik. Z reguły naziemne baniaki na deszczówkę są zrobione z plastiku. Z kolei w przypadku opcji montowanej pod ziemią coraz częściej możemy zamówić zbiornik na deszczówkę betonowy, który pozwala nie tylko magazynować wodę, ale też może pełnić funkcję szamba. Takie „multifunkcyjne” zbiorniki betonowe są w Polsce coraz bardziej popularne.

Najlepsze zbiorniki na deszczówkę

Pojemnik na deszczówkę powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Nie oznacza to jednak, że nie może wyróżniać się walorami estetycznymi. Jak obudować zbiornik na deszczówkę? W przypadku naziemnych zbiorników można do tego celu wykorzystać najróżniejsze materiały, a w pomysłach ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Nie zapominajmy jednak o tym, że obudowa zbiornika nie powinna wpływać na jego funkcjonalność.

 

ZOBACZ: Dotacje bezzwrotne dla małych gospodarstw. Gdzie należy złożyć wniosek?

 

Tak jak nie ma uniwersalnej obudowy takiego zbiornika, tak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są najlepsze takie urządzenia na deszczówkę. Ocena zależy od tego, czego się oczekuje i jakie cechy uzna się za kluczowe.

 

Inny zbiornik będzie polecany dla malutkiego ogródka działkowego, a inny na obszerną działkę przy domu. Nim zdecydujesz się na konkretny model, przemyśl swoje potrzeby i w razie wątpliwości skonsultuj je np. ze sprzedawcą – fachowcy chętnie pomogą w wyborze takiej konstrukcji, która w pełni spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie