Irlandia. Pogrzeb piosenkarki Sinead O’Connor. Ceremonię poprowadził imam

Świat
Irlandia. Pogrzeb piosenkarki Sinead O’Connor. Ceremonię poprowadził imam
PAP/EPA/Bryan Meade
Ceremonię pogrzebową artystki poprowadził imam

Tysiące osób pożegnały Sinead O'Connor, gdy kondukt żałobny maszerował wzdłuż promenady w miejscowości Bray na wybrzeżu Irlandii. W mowie pogrzebowej imam Umar Al-Qadri powiedział, że głos O'Connor potrafił doprowadzić do łez. Dodał, że jej muzyka przynosiła ukojenie wielu ludziom. Zgodnie z irlandzką tradycją trumnę artystki przeniesiono obok jej rodzinnego domu.

W południe kondukt pogrzebowy dotarł do domu na nadmorskiej promenadzie Bray, w którym wychowała się O'Connor. Tłum wzniósł wówczas długotrwały aplauz w hołdzie artystce.

 

Następnie karawan pokryty kwiatami skierował się do posiadłości rodzinny na prywatną ceremonię - przekazał portal The New York Times.

 

Ceremonię poprowadził imam

Pogrzeb artystki poprowadził imam Umar al-Qadri, jest to związane z tym, że w 2018 r. piosenkarka przeszła na islam i zmieniła imię i nazwisko na Shuhada Sadaqat. W ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Irlandii Michael Higgins i premier Leo Varadkar, a także Bono z zespołu U2 i Bob Geldof.

 

- Im więcej śpiewała i mówiła o swoim własnym bólu, a także o wszechobecnych grzechach w społeczeństwie, których była świadkiem, tym bardziej jej głos i słowa rezonowały ze słuchaczami i poruszały ich serca. Obdarzona głosem, który poruszył pokolenie młodych ludzi, potrafiła doprowadzić słuchaczy do łez swoim nieziemskim brzmieniem. Głos Sinead niósł ze sobą nutę nadziei, odnalezienia drogi do domu - mówił al-Qadri podczas ceremonii.

 

 

Prezydent Irlandii w wydanym oświadczeniu napisał, że żal okazywany w całym kraju pokazuje "głęboki wpływ", jaki O'Connor wywarła na Irlandczyków.

 

Tłumy pożegnały Sinead O’ConnorPAP/EPA/Bryan Meade
Tłumy pożegnały Sinead O’Connor

Sinead O'Connor nie żyje. Piosenkarka zmarła w wieku 56 lat

Ciało piosenkarki zostało znalezione 26 lipca w jej domu w południowo-wschodnim Londynie, do którego przeprowadziła się wiosną tego roku. Przyczyna jej śmierci nie została jeszcze ustalona, ale policja oświadczyła, że nie traktuje okoliczności zgonu jako podejrzane.

 

Wokalistka zyskała sławę pod koniec lat 80. dzięki debiutanckiemu albumowi "The Lion and the Cobra".

 

Światowy rozgłos Sinead O'Connor zyskała w 1990 roku, kiedy ukazał się jej album "I Do Not Want What I Haven't Got", którego częścią był hit "Nothing Compares 2 U". Piosenka była numerem jeden list przebojów w wielu krajach na świecie.

 

Tłumy pożegnały Sinead O’ConnorPAP/EPA/Bryan Meade
Tłumy pożegnały Sinead O’Connor

 

W 1992 roku w programie "Saturday Night Live" podarła na wizji zdjęcie papieża Jana Pawła II. Wokalistka tłumaczyła później, że chciała w ten sposób zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Kościele katolickim.

 

ZOBACZ: Nie żyje Jane Birkin. Piosenkarka miała 76 lat 

 

W ubiegłym roku zmarł 17-letni syn piosenkarki. Wokalistka przekazała wówczas, że nastolatek "postanowił zakończyć swoją ziemską walkę" i poprosiła, by "nikt nie poszedł za jego przykładem".

mbl/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie