"Trump wycofałby USA z NATO". Doradca byłego prezydenta USA ujawnił jego plany

Świat
"Trump wycofałby USA z NATO". Doradca byłego prezydenta USA ujawnił jego plany
Whitehouse.gov
Donald Trump

Gdyby Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w 2020 roku doprowadziłby do wycofania Stanów Zjednoczonych z NATO - twierdzi John Bolton. Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji prezydenta USA nie zostawia suchej nitki na polityce międzynarodowej prowadzonej przez miliardera.

W rozmowie z "The Hill" John Bolton analizował decyzje podejmowane przez Trumpa i jego zespół. Zdaniem byłego doradcy politykę zagraniczną polityka Republikanów można określić jako "nieobliczalną" i "nieskuteczną".

 

- Donald Trump tak naprawdę nie ma filozofii, tak jak rozumiemy ją w kategoriach politycznych - stwierdził.

 

- Podejmując decyzje, nie myśli o kierunkach polityki, zwłaszcza w przestrzeni bezpieczeństwa narodowego. Wszystko jest związane z tym, jakie korzyści przyniosą Donaldowi Trumpowi - dodał.

 

NATO bez USA

Najbardziej zaskakującym wątkiem w wywiadzie była kwestia decyzji podejmowanych przez USA w kontekście współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim.

 

Jak przekonuje John Bolton, gdyby Donald Trump miał możliwość dalszego rządzenia, to zdecydowałby się na wyjście z NATO.

 

- W drugiej kadencji Trumpa prawie na pewno wycofalibyśmy się z NATO - mówił.

 

ZOBACZ: Polska najbardziej proamerykańskim krajem na świecie. Ufamy Bidenowi i władzy w Waszyngtonie

 

Jednocześnie były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego podkreślił, że wiele zwycięstw w polityce zagranicznej przypisywanych Trumpowi, nie jest jego zasługą.

 

- Ci, którzy wysuwają takie twierdzenia, na temat tego, co Trump zrobił w swojej pierwszej kadencji, tak naprawdę nie rozumieją, w jaki sposób dotarliśmy do miejsc, w których się znaleźliśmy. Wiele rzeczy, które teraz przypisują Trumpowi, ten chciał zrobić w przeciwnym kierunku - podsumował.

mjo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie