Polska najbardziej proamerykańskim krajem na świecie. Ufamy Bidenowi i władzy w Waszyngtonie

Świat
Polska najbardziej proamerykańskim krajem na świecie. Ufamy Bidenowi i władzy w Waszyngtonie
Jakub Szymczul / KPRP
Prezydent USA Joe Biden i prezydent Polski Andrzej Duda

93 proc. Polaków pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone i prowadzoną przez nie politykę. Nasz kraj jest liderem w światowym zestawieniu - wynika z raportu amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center.

Jak podkreślają autorzy raportu, ich celem było sprawdzenie m.in. podejścia obywateli różnych krajów świata do przywództwa USA na arenie międzynarodowej i zaangażowania Białego Domu w procesy polityczne na świecie.

 

Okazuje się, że najbardziej pozytywne opinie na temat USA panują w Polsce. Nasz kraj jest absolutnym liderem w tym zestawieniu. Z wszystkich badanych w Polsce, zaledwie 4 procent wskazało, że ma negatywny stosunek do Stanów Zjednoczonych.

 

Jak wyjaśniono, poglądy Polaków zmieniły się znacząco po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Obywatele kraju znad Wisły są przekonani, że Biały Dom jest liderem pomocy wojskowej i humanitarnej Ukrainie i stąd tak pozytywne nastawienie.

 

Skrajnie inne stanowisko prezentują Węgrzy. W badaniu 51 procent Węgrów wskazało, że negatywnie odbiera działania Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Co ciekawe, równie złe zdanie na temat polityki USA mają obywatele Australii.

 

pewresearch.org

Mocna pozycja Joe Bidena

Pew Research Center w sondażu zapytało także o recenzję prezydenta USA Joe Bidena.

 

W tym przypadku największe zaufanie wyrazili ponownie Polacy. 83 procent obywateli naszego kraju jest przekonanych, że Biden dobrze wypełnia swoją polityczną misję.

 

Zupełnie inny stosunek do prezydenta USA prezentują Węgrzy. Głowa Stanów Zjednoczonych może tam liczyć zaledwie na 19 procent poparcia. 75 procent Węgrów jest negatywnie nastawionych do Joe Bidena.

 

Jak twierdzą autorzy, oceny prezydenta nie zmieniły się znacząco wciągu ostatnich miesięcy. Zaufanie do Joe Bidena jest wyższe niż jego poprzednika Donalda Trumpa i nieco niższe od szczytowych notowań Baracka Obamy.

 

pewresearch.org

 

mjo/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie