Niezwykłe pierścienie Urana. NASA pokazało zdjęcie z Teleskopu Webba

Technologie
Niezwykłe pierścienie Urana. NASA pokazało zdjęcie z Teleskopu Webba
NASA/ESA/STScI
Uran sfotografowany przez Teleskop Hubble'a oraz Teleskop Webba

NASA zaprezentowała zdjęcia Urana z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Na najnowszej fotografii zobaczyć można aż 11 z 13 pierścieni lodowego olbrzyma. Badacze wskazują, że w przeszłości udało się je zaobserwować zaledwie dwa razy i to w znacznie gorszej jakości.

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znowu pokazał swoją moc. Badaczom udało się za jego pomocą sfotografować pierścienie wokół Urana, przedostatniej planety w Układzie Słonecznym.

 

"Uzyskane efekty pokazują niesamowitą czułość teleskopu, pozwalającą wychwycić ledwo widoczne pierścienie pyłowe. Zostały one sfotografowane wcześniej tylko przez dwa inne instrumenty: sondę kosmiczną Voyager 2, która przelatywała koło Urana w 1986 roku, oraz teleskop Obserwatorium Kecka z zaawansowaną optyką adaptacyjną" - podkreślono w komunikacie prasowym NASA na początku kwietnia.

Niezwykłe zdjęcie Urana. NASA pokazała zdjęcia

Zdjęcie wykonano, stosując 12-minutową ekspozycję. W porównaniu ze zdjęciem Urana z Teleskopu Hubble'a, widać na nim znaczenie więcej elementów. Uchwycono m.in. 11 z 13 znanych pierścieni planety.

 

ZOBACZ: Znikające pierścienie Saturna. Badania NASA nie pozostawiają wątpliwości

 

Badacze liczą, że w przyszłości przy pomocy Teleskopu Webba uda im się zrobić jeszcze bardziej szczegółowe fotografie lodowego olbrzyma, zawierające wszystkie znane pierścienie.

Tajemnicza lodowa czapa. Zdjęcia mają pomóc wyjaśnić mechanizm

Naukowcom udało się przy okazji sfotografować najbliższe otoczenie Urana, z jego sześcioma najjaśniejszymi księżycami. Na zdjęciu planety widać dobrze także lodową czapę na północnym biegunie

 

NASA pokazała najjaśniejsze księżyce UranaNASA/ESA/CSA/STScI.
NASA pokazała najjaśniejsze księżyce Urana

 

 

"Jest ona unikalna dla Urana. Wydaje się, że pojawia się, gdy na planecie zaczyna się lato i znika jesienią. Zdjęcia z Teleskopu Webba pomogą naukowcom zrozumieć ten tajemniczy mechanizm" - podkreślono w komunikacie NASA.

jkm/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie