Wielka Brytania: Kultowy sweter księżnej Diany trafił na aukcję

Kultura
Wielka Brytania: Kultowy sweter księżnej Diany trafił na aukcję
Reuters
Sweterek księżnej Diany trafił na aukcję

70 tys. funtów, czyli około 360 tys. zł - to oczekiwana przez Dom Aukcyjny Sotheby's w Londynie cena za... czerwony sweterek księżnej Diany z motywem czarnej owcy. Materiał "Wydarzeń".

Czerwiec 1981 roku. Mecz polo. Jednym z zawodników jest przyszły król - ale wtedy jeszcze książę Karol, a jedną z oglądających go jest zaręczona z nim cztery miesiące wcześniej 19-letnia lady Diana Spencer. Przychodzi na mecz w tym swetrze - i tak oto staje się on najpopularniejszym swetrem w historii mody.

Diana Spencer jako "czarna owca"

Od lutego 1981 roku - od zaręczyn - Diana była najczęściej fotografowaną osobą na świecie, a każdy detal jej stroju był opisywany na Wyspach. Białe owce w Anglii nie były nigdy nadzwyczajnym motywem, ale czarna już tak. Dziennikarze nie mogli więc tego nie zauważyć.

 

ZOBACZ: USA: Biżuteria księżnej Diany trafi na aukcję. Miała ją na sobie podczas ostatniego wystąpienia

 

Diana już wtedy była "czarną owcą". Miała znakomite nazwisko, ale wciąż nie miała nawet matury. Brytyjski dwór nieprzychylny 19-latce prześcigał się w anegdotach na temat jej intelektu i braku wykształcenia. To dlatego Diana od razu pokochała ten wełniany sweter od Warm & Wonderful. 

 

70 tys. za sweterek księżnej Diany

- Jak tylko założyła ten sweter, była na pierwszych stronach każdej gazety. Naprawdę pisano o niej wtedy jako o czarnej owcy w stadzie białych owiec. - mówi Cynthia Houlton, szefowa działu mody w Sotheby's w Londynie. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Suknia ślubna księżnej Diany zaprezentowana na wystawie

 

Od tej pory Warm & Wonderful - firma, która od 1979 roku sprzedawała swoje swetry na straganie w Covent Garden - stała się jedną z najbardziej luksusowych londyńskich marek.

 

Dom Aukcyjny Sotheby's w Londynie oczekuje, że sweterek zostanie sprzedany za około 70 tys. funtów, czyli ok. 360 tys. zł.

 

pgo/dsk / Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie