Lublin: Rodzeństwo wyłudziło ponad 800 tysięcy zł. Pobierali zaliczki na wycieczki

Polska
Lublin: Rodzeństwo wyłudziło ponad 800 tysięcy zł. Pobierali zaliczki na wycieczki
Wydarzenia
Rodzeństwo przyjmowało pieniądze za wycieczki, do których nie dochodziło

Rodzeństwo z Lubelszczyzny brało od turystów zaliczki na wycieczki, ale nigdy do nich nie dochodziło. Według policji oszukano w ten sposób ponad 200 osób i wyłudzono ponad 800 tysięcy zł. Materiał "Wydarzeń".

Miały być piękne widoki, odpoczynek i święty spokój, a był koszmar. W momencie wpłacenia większej liczby zaliczek, kontakt się urywał. W ten sposób ponad 200 klientów nieistniejącego już biura podroży w Lublinie zostało na lodzie.

 

- Żerując głównie na osobach naiwnych i religijnych, ponieważ były to kierunki takie jak Ziemia Święta czy Medziugorie - mówi oficer operacyjny KMP w Lublinie.

 

Wycieczki się nie odbyły, a pieniądze nigdy nie zostały zwrócone. - Zaliczki oscylowały od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - wyjaśnia funkcjonariusz.

Wiedzieli, że są niewypłacalni

51-letni Sławomir D. i jego siostra 47-letnia Katarzyna D. już w 2019 roku brali pieniądze od swoich klientów.


- Na pewnym etapie zaczęli pobierać zaliczki w sytuacji, kiedy wiedzieli, że są niewypłacalni - mówi Agnieszka Kępka, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

 

WIDEO: Wyłudzali pieniądze od turystów

 

 

Pokrzywdzonych przybywało, ale właściciele biura podróży byli nieuchwytni. Dopiero kilka dni temu udało się ich zatrzymać i postawić zarzuty.

 

- Kobieta usłyszała 232 zarzuty, natomiast mężczyzna 229 zarzutów. Wszystkie dotyczyły oszustw wyłudzenia pieniędzy - mówi nadkom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej w Lublinie.

 

Rodzeństwo wyłudziło ponad 800 tysięcy zł. Grozi im do ośmiu lat więzienia. Większości utraconych pieniędzy nie udało się odzyskać.

Wakacyjni oszuści. Apel policji

Zarzuty dla rodzeństwa zbiegają się z półmetekiem wakacji. Mimo trudnych inflacyjnych czasów, nawet 20 milionów Polaków wyjedzie na wakacje. Klienci bardzo patrzą na ceny. To ważne kryterium wyboru, ale nie powinno być najważniejsze.

 

- Trzeba sprawdzić, czy organizator działa na rynku turystycznym legalnie, czy został wpisany do rejestru organizatorów turystyki - podkreśla Dorota Sawa z biura podróży Włóczykij w Lublinie.

 

ZOBACZ: Radom. Żart na lotnisku pokrzyżował plany 51-latka. Nie mógł lecieć na wakacje

 

Według szacunków nawet jedna trzecia biznesu turystycznego to szara strefa.

 

W dużych miastach zdarzają się też oszustwa "na kwaterę". Złodziej wysyła zdjęcia lokum do wynajęcia, prosi o zaliczkę i znika. - Korzystajmy ze sprawdzonej bazy noclegowej - apeluje podkom. Piotr Szpiech, rzecznik prasowy KMP w Krakowie.

an / "Wydarzenia"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie