Polsat News: Spotkanie ws. paktu senackiego. Rozmowy opozycji w Pałacu Kultury

Polska
Polsat News: Spotkanie ws. paktu senackiego. Rozmowy opozycji w Pałacu Kultury
Polsat News, PAP/Radek Pietruszka, Wojtek Jargiło, Tomasz Waszczuk
Czterech liderów spotkało się w warszawskim Pałacu Kultury

We wtorek politycy opozycji spotkali się ws. paktu senackiego w wyborach parlamentarnych. Rozmowy polityków toczyły się w Pałacu Kultury i Nauki - dowiedział się nieoficjalnie Polsat News. Według wstępnych planów PO ma dostać ok. 40 miejsc w izbie wyższej, a po kilka mandatów przypadnie Lewicy, PSL i Polsce 2050.

W negocjacjach dotyczących paktu senackiego uczestniczą przedstawiciele PO, PSL, Nowej Lewicy i Polski 2050: Marcin Kierwiński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty i Michał Kobosko. W jego ramach - tak, jak przed czterema laty - partie tzw. opozycji demokratycznej mają nie wystawiać przeciwko sobie kandydatów w jednomandatowych okręgach w wyborach do Senatu.

 

Dzięki takiemu zabiegowi w 2019 roku tym partiom - wtedy jeszcze bez Polski 2050, która jako stowarzyszenie powstała przed ostatnimi wyborami prezydenckimi - udało się "odbić" Senat z rąk Zjednoczonej Prawicy. Opozycja zdobyła w nim większość, dzięki czemu marszałkiem izby wyższej został Tomasz Grodzki z PO.

Kto wystartuje do Senatu z Warszawy? Chęć zgłasza były RPO

Pakt senacki ma zostać ułożony w taki sposób, aby każda z uczestniczących w nim formacji została swoich senatorów. Politycy opozycji zdają sobie sprawę, że nie we wszystkich okręgach zwycięstwo z kandydatem lub kandydatką PiS będzie pewne. Z kolei w innych wytypowani przez nich politycy są faworytami, w przeciwieństwie do reprezentantów Zjednoczonej Prawicy.

 

ZOBACZ: Pożar w Zielonej Górze. Marszałek województwa zawiadamia prokuraturę

 

Jak wynika z informacji Polsat News, do uzgodnienia zostały jeszcze trzy okręgi: na Śląsku, wielkopolski i jeden z warszawskich. W przypadku tego ostatniego gotowość do startu ogłaszał w Polsat News prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Dziennikarze pytali obecnych na spotkaniu polityków o jakiekolwiek szczegóły, jednak pytani nie podzielili się nimi. Wcześniej - w poniedziałek - ws. paktu odbyło się robocze spotkanie polityków na poziomie senatorów i posłów.

Są jeszcze niewiadome: W. Pawlak wróci do parlamentu? Co zrobi Konfederacja?

Są takie okręgi, w przypadku których partie opozycyjne uznały, że nie warto wystawiać nikogo, by wesprzeć niezależne kandydatury. Jednym z przypadków jest północne Mazowsze, gdzie startuje Jan Maria Jackowski. Polityk ten - niegdyś w klubie PiS, a dziś samodzielny senator - był gościem wtorkowego "Graffiti", gdzie potwierdzał, że najpewniej nie będzie miał kontrkandydata z opozycji.

 

ZOBACZ: Jan Maria Jackowski w "Graffiti": Kaczyński ma ciągoty do monopartii

 

Partie zamierzają podzielić się miejscami w Senacie według dzisiejszej średniej sondażowej. PO ma dostać 40 miejsc, po kilka miejsc przypadnie Lewicy, PSL i Polsce 2050.

 

Nieoficjalnie mówi się o powrocie do budynku parlamentu byłego premiera z ramienia PSL Waldemara Pawlaka, który miałby wystartować z okręgu płockiego. Nie wiadomo jeszcze, jak zachowają się Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, które deklarują, że kandydatów do Senatu wystawią w każdym okręgu.

wka / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie