Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży. Ustawa uchwalona

Polska
Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży. Ustawa uchwalona
Flikr/Tambako The Jaguar

Sejm przegłosował zmianę przepisów wprowadzających zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży. Za przyjęciem zmian głosowali posłowie Zjednoczonej Prawicy i Lewicy.

Większość polityków opozycji, w tej sprawie, zdecydowała wstrzymać się od głosu. Głos sprzeciwu wyraziło łącznie 12 posłów, głównie przedstawiciele Konfederacji i Wolnościowców.

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży

Zgodnie z projektem, ma obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży napojów zawierających w składzie taurynę i kofeinę dla osób poniżej 18. roku życia.

 

Uszczegóławiając, mowa jest o napojach, w których składzie "znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

 

Energetyki całkowicie wyeliminowane będą ze sklepików na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach.

 

Za złamanie zakazu grozić będzie kara grzywny i ograniczenia wolności. Do odpowiedzialności pociągnięci będą mogli być także kierownicy sklepów, barów, kawiarni itp. za brak nadzoru nad sprzedażą.

 

K. Bortniczuk: Energetyki szkodliwe z wielu powodów

Minister sportu Kamil Bortniczuk kilka dni po ogłoszeniu projektu ustawy mówił w programie "Gość Wydarzeń", że zmiany związane są z dbaniem o zdrowie osób nieletnich.

 

Jak wyjaśnił chodzi o to, że dzieci są nadaktywne, mają problemy z koncentracją na lekcjach, a w skrajnych przypadkach nawet problemy zdrowotne.  - Nie ma żadnych wątpliwości, że nadużywanie kofeiny przez dzieci, które dopiero się rozwijają, a w szczególności kofeiny w połączeniu z tauryną, jest szkodliwe z wielu powodów - mówił.

 

ZOBACZ: Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom. "Przywracamy rodzicom władzę rodzicielską"

 

- W litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki - dodał.

 

Projekt zmian, według autorów, miał zostać stworzony po konsultacjach z ekspertami i być odpowiedzią na raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, z którego wynika, że 2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) było to odpowiednio 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie