"Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów". Pociąg PKP rusza do Berlina

Moto
"Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów". Pociąg PKP rusza do Berlina
Przemysław Keler/KPRP/
Prezentacja lokomotywy z okolicznościową grafiką o Rodzinie Ulmów w Warszawie

Lokomotywa z napisem "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" będzie jeździła na trasie Przemyśl - Berlin. To jeden z elementów upamiętnienia rodziny Ulmów. W czwartek zaprezentowano lokomotywę PKP z grafikami zapowiadającymi planowaną na 10 września beatyfikację rodziny zamordowanej za ukrywanie Żydów.

W czwartek w hali Dworca Centralnego w Warszawie odbyła się prezentacja lokomotywy z okolicznościową grafiką o rodzinie Ulmów, zamordowanej w czasie II wojny światowej przez Niemców za ratowanie Żydów

Beatyfikacja rodziny Ulmów we wrześniu

Projekt zrealizowany został w ramach działań Komitetu ds. Wydarzeń Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Decyzją papieża Franciszka ośmioro członków rodziny oraz nienarodzone dziecko zostaną uznani za błogosławionych 10 września br. 

 

Józef Ulma oraz jego żona Wiktoria, która była w siódmym miesiącu ciąży, oraz ich sześcioro dzieci w wieku od półtora do ośmiu lat ukrywali w swoim gospodarstwie Żydów przed niemieckimi okupantami. Zostali za to rozstrzelani przez niemiecką policję w 1944 r.

 

Już teraz rozpoczynają się akcje upamiętniające rodzinę oraz promujące beatyfikację.

 

ZOBACZ: PKP Intercity wyśle do Berlina pociąg przypominający o zamordowanej przez Niemców rodzinie Ulmów

 

Jedną z nich jest oklejenie jednej z lokomotyw, która będzie w składzie pociągu PKP Intercity "Wawel". Kursuje on codziennie z Przemyśla przez m.in. Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Zieloną Górę i Frankfurt nad Odrą do głównego dworca w Berlinie. Dotychczas jednak elektrowóz nie posiadał specjalnej okleiny.

 

Teraz ulegnie to zmianie. Lokomotywa z okolicznościowym obrandowaniem przez najbliższe miesiące będzie prowadziła składy pociągów PKP IC jadących z Polski do stolicy Niemiec, najpierw na trasie Warszawa Gdańska – Berlin Hauptbahnhof, a następnie na trasie Przemyśl Główny – Berlin Gesundbrunnen. 

 

Prezentacji lokomotywy towarzyszyła przygotowana przez IPN wystawa "Samarytanie z Markowej". Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.

Na dworzec w Berlinie wjedzie pociąg z napisem o zbrodniach Niemców

- Ta lokomotywa dziś ruszy w trasę z Warszawy do Berlina, a później na trasie Przemyśl-Berlin. Napisy w języku polskim i angielskim będą opowiadać o bohaterskiej rodzinie Ulmów. Chcę podkreślić: nie ma naszej zgody na fałszowanie historii! Nie ma zgody na obciążanie Polaków winami Niemców - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki

 

ZOBACZ: Warszawa: Wakacje bez pociągów na linii średnicowej. Objazdy w SKM i KM, dodatkowe tramwaje

 

Napisy na boku lokomotywy – "Ulmowie. Nie ma większej miłości”, "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" oraz "Beatyfikacja rodziny Ulmów 10.09.2023" – są w języku polskim i angielskim. Lokomotywa będzie kursowała na trasie Przemyśl-Berlin do 4 września.

 

Inicjatywa została zrealizowana we współpracy Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura "Niepodległa” oraz spółek PKP S.A. i PKP Intercity.

 

Przypomnijmy, że Biuro "Niepodległa" jest finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

ZOBACZ: Podróż pociągiem dla najmłodszych za darmo. PKP Intercity szykuje prezent na Dzień Dziecka

 

W publikacji na temat beatyfikacji rodziny Ulmów z dnia 7 lipca nie ma wzmianki o projekcie i kosztach oklejenia pociągu. 

mak/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie