Iskrzyki w lesie. Dały niesamowity pokaz

Polska
Iskrzyki w lesie. Dały niesamowity pokaz
Twitter/ Lasy Państwowe
Lipcowe iskrzyki to niesamowity pokaz

W Polsce żyją ich trzy gatunki. Zachwycają wielu, szczególnie nocą. Mowa o świetlikach, a dokładniej o iskrzykach. Niesamowite zdjęcie z pokazu świateł na swoim profilu opublikowały Lasy Państwowe.

Świetliki najbardziej znane są ze swojej charakterystycznej umiejętności bioluminescencji. Trudno oderwać od nich wzrok. Świetliki (Lampyridae) to owady, a dokładniej chrząszcze o niewielkich rozmiarach, od 0,6 do 2,5 cm. Potocznie określa się je mianem robaczków świętojańskich, choć tak naprawdę to tylko jeden z około 2 tysięcy gatunków.

 

ZOBACZ: Bąblowica. Lasy Państwowe ostrzegają przed groźnym pasożytem. Uwaga na popularne owoce

 

W Polsce żyją ich trzy gatunki: iskrzyki (Lamprohiza splendidula), świetliki świętojańskie (Lampyris noctiluca) i świeciuchy (Phosphaenus hemipterus). Co ciekawe, święcące punkciki, które widzimy, nie należą wyłącznie do robaczków świętojańskich, ale też do iskrzyków. Najrzadziej widywane i tym samym najsłabiej poznane są świeciuchy - czytamy w serwisie Interia Zielona.

"Niesamowity pokaz"

Unikatową fotografią na swoim profilu podzieliły się Lasy Państwowe.

 

"Lipcowe iskrzyki to niesamowity pokaz. Samce w locie zapalają i gaszą zielonkawe światełko na odwłoku, szukając samic, które na roślinach świeceniem wabią partnerów" - napisano.

 

Coraz mniej świetlików 

Świetliki przyczyniają się do stabilizacji sieci pokarmowej w przyrodzie. Ich larwy są bardzo żarłocznymi mięsożercami żywiącymi się bezkręgowcami o miękkich ciałach, takimi jak ślimaki czy dżdżownice. Z tego powodu są niezwykle cenionymi owadami w ogrodach oraz przez rolników.

 

Dwa lata temu naukowcy ocenili, że 14 procent gatunków świetlików jest zagrożona wyginięciem. Powodami są m.in. utrata siedlisk spowodowana rozwojem miast, zanieczyszczeniem światłem, suszą pestycydami i nawozami.

ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie